Uchwała PKW dotycząca wyborów prezydenckich opublikowana. 10 maja nie było możliwości głosowania

Uchwała Państwowej Komisji Wyborczej w sprawie wyborów prezydenckich została opublikowana w Dzienniku Ustaw. PKW stwierdziła w dokumencie, że w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na 10 maja 2020 roku brak było możliwości głosowania na kandydatów. Uznano, że fakt ten jest równoważny w skutkach z art. 293 Kodeksu wyborczego, czyli brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów.
Państwowa Komisja Wyborcza informuje, że w związku z uchwałą nr 129/2020 z dnia 10 maja 2020 r. w sprawie stwierdzenia braku możliwości głosowania na kandydatów w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej proces wyborczy dotyczący wyborów zarządzonych na dzień 10 maja 2020 r. został zakończony

- czytamy w wyjaśnieniu dotyczącym postępowania komisarzy wyborczych i organów gmin w związku z zakończeniem wyborów prezydenckich 10 maja.

Wybory prezydenckie 2020

Przypomnijmy, że Prawo i Sprawiedliwość próbowało za wszelką cenę przeforsować wybory korespondencyjne 10 maja. Bez odpowiedniej podstawy prawnej rozpoczęto nawet przygotowania, m.in. wydrukowano 30 mln pakietów wyborczych. Ostatecznie wybory nie odbyły się, a nową ustawę ws. wyborów prezydenckich Sejm przegłosował 12 maja. Zakłada ona głosowanie zarówno w formie korespondencyjnej, jak i tradycyjnej w lokalach wyborczych.

Zobacz wideo Kto powinien zapłacić za przygotowania do wyborów korespondencyjnych?
Więcej o: