Gowin: To nie wina opozycji, że wybory nie odbyły się w maju. "Senat nie złamał przepisów"

- Od 6 sierpnia będziemy znali nazwisko nowego prezydenta Polski. Wierzę, że będzie nim ponownie Andrzej Duda - stwierdził w sobotniej rozmowie w RMF FM prezes Porozumienia i były wicepremier Jarosław Gowin. Jak dodał, wszystko wskazuje na to, że termin wyborów prezydenckich zostanie ogłoszony w środę lub czwartek.

Prezes Porozumienia i były minister nauki Jarosław Gowin podkreślił w rozmowie w RMF FM, że gdyby doszło do zakwestionowania majowych wyborów prezydenckich przez Sąd Najwyższy, "Polska na wiele lat pogrążyłaby się w chaosie", a "na arenie międzynarodowej spadlibyśmy do statusu takich krajów jak Białoruś".

Jarosław Gowin: To nie wina opozycji, że wybory nie odbyły się w maju

- Wybory nie mogły się odbyć w formie korespondencyjnej ani 10, ani 23 maja. Sprzeciwiając się tym terminom, jestem przekonany, że uchroniłem Polskę przed głębokim, wieloletnim chaosem konstytucyjno-ustrojowym - podkreślił. Jak dodał Gowin, "nikt nie jest winien temu że wybory 10 czy 23 maja się nie odbyły".

- O tym rozstrzygnęła pandemia. Nie powiedziałbym, że opozycja jest temu winna. Wiem, że takie interpretacje są popularne w części obozu Zjednoczonej Prawicy. Powiedzmy sobie otwarcie: Senat miał prawo do tego, żeby procedować ustawę o głosowaniu korespondencyjnym przez 30 dni, nie złamał tutaj przepisów. Tym bardziej nie złamali przepisów samorządowcy, którzy bez wejścia w życie ustawy nie mieli podstaw prawnych do tego, żeby wydawać spisy wyborców

- zaznaczył.

Zobacz wideo Dwugłos w Lewicy w sprawie terminu wyborów prezydenckich

Wybory prezydenckie. Gowin: Będą w pełni demokratyczne

Jarosław Gowin stwierdził, że "wszystko wskazuje na to, że wybory odbędą się 28 czerwca". - To będą wybory w pełni demokratyczne - zapewnił.

- Od 6 sierpnia będziemy znali nazwisko nowego prezydenta Polski. Wierzę, że będzie nim ponownie Andrzej Duda - dodał.

- Do każdego kontrkandydata należy odnosić się z szacunkiem, jestem przekonany, że pierwszą turę wygra pan prezydent Andrzej Duda, ale zapewne w sposób niewystarczający, by przypieczętować zwycięstwo już w pierwszej turze. W drugiej turze każdy konkurent będzie skupiał szerokie głosy tak zwanego anty-PiSu - ocenił polityk.

Według Jarosława Gowina, marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosi termin wyborów w środę lub najpóźniej w czwartek.

Więcej o: