Czy Łukasz Szumowski powinien odejść z rządu? Czterech na dziesięciu Polaków uważa, że tak [SONDAŻ]

Polacy są podzieleni w sprawie ewentualnej dymisji ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego - wynika z sondażu SW Research dla portalu Rp.pl. Za odwołaniem szefa resortu jest nieco ponad 40 proc. respondentów, jednocześnie niemal co trzeci jest przeciwny odejściu Szumowskiego z rządu.

W tym tygodniu politycy Koalicji Obywatelskiej złożyli wnioski o odwołanie trzech ministrów - ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, szefa MSWiA i ministra-koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego oraz ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

Wniosek o odwołanie Szumowskiego miał związek z medialnymi publikacjami m.in. na temat dotacji przyznanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju spółkom, w których udziały ma brat ministra - Marcin Szumowski. Szef resortu zdrowia podkreślał wielokrotnie w wywiadach, że nie miał wpływu na dotacje przyznawane przez NCBiR, a wszystko odbywało się w sposób zgodny z prawem i transparentny. Zaznaczył, że on i jego rodzina nie mają sobie nic do zarzucenia

"Gazeta Wyborcza" informowała również, że Łukasz Szumowski był udziałowcem dwóch spółek, a w związku z jego wejściem do rządu udziały te przejęła żona ministra - Anna. Minister w jednym z ostatnich wywiadów dla "Faktów" TVN zapowiedział, że nie jest wykluczone, iż jego małżonka ujawni swój majątek.

- Afera Szumowskiego obrazuje jak w soczewce te wszystkie mechanizmy kontrolne, które zostały przez PiS wyeliminowane. Dzisiaj widzimy, w jaki sposób państwo psuje się, ryba psuje się od głowy, rządzący powinni być poza wszystkimi podejrzeniami - mówił w poniedziałek przewodniczący PO Borys Budka.

- Tu nie chodzi tylko o niejasne powiązania rodzinne i robienie interesów przez jego najbliższych. Państwo nie działa w obszarze służb i prokuratury - dodał lider PO. Podkreślił, że wniosek o wotum nieufności wobec Łukasza Szumowskiego ma związek z doniesieniami medialnymi na temat "jego rodziny i jego wcześniejszych interesów".

Zobacz wideo Dlaczego majątki rodzin polityków wciąż nie są jawne?

Sondaż: 40,1 proc. za dymisją Łukasza Szumowskiego

Pracownia SW Research na zlecenie portalu Rp.pl zapytała w sondażu, "czy minister zdrowia Łukasz Szumowski powinien zostać odwołany ze stanowiska w związku z stawianymi mu przez opozycję zarzutami".

Odpowiedzi twierdzącej udzieliło 40,1 proc. respondentów, przeciwnego zdania jest 32,8 proc. uczestników sondażu. 27,1 proc. nie ma zdania.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 16-27 maja na próbie 800 pełnoletnich użytkowników internetu. "Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18 roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne" - informuje rp.pl.

Więcej o: