Co z kartami z wyborów 10 maja? Nitras do Morawieckiego: Niech korzystają z nich ministrowie i urzędy

Sławomir Nitras z KO w interpelacji do premiera proponuje Mateuszowi Morawieckiemu wykorzystanie 33 milionów bezużytecznych już kart wyborczych w administracji i ministerstwach, by nie generować strat. "Koszt wydruku wspomnianych kart wyborczych jest tak ogromny, że Pan Premier nie powinien dopuścić do bezwartościowego spalenia lub zmielenia dokumentów" - dowodzi Nitras w piśmie, które opublikował serwis 300Polityka.

Serwis 300Polityka jako pierwszy upublicznił interpelację autorstwa posła Koalicji Obywatelskiej Sławomira Nitrasa. Parlamentarzysta zwraca się w niej do premiera Mateusza Morawieckiego z pomysłem, co zrobić z niewykorzystanymi kartami wyborczymi. Tymi samymi, które we wtorek "odnalazły się" Poczcie Polskiej.

Czytaj więcej: Znalazły się pakiety wyborcze. Nikt nie wiedział, gdzie są, teraz pilnuje ich poczta

Uważam, że winni złamania prawa i niegospodarności powinni zostać surowo ukarani i jestem przekonany, że w przyszłości tak się właśnie stanie. W związku z tym proponuję: nie niszczyć 33 mln kart wyborczych; przekazać je do podległym Panu Premierowi ministerstwom oraz urzędom centralnym; nakazać ministerstwom wykorzystywanie kart wyborczych przy sporządzaniu m.in. oficjalnych pism

- czytamy w piśmie Nitrasa na portalu 300Polityka.

Czytaj więcej: Wyborów nie było, ale zostały faktury. Tvn24.pl: Umowy na prawie 70 mln zł, Poczta wypłaciła już 26 mln zł

Nitras do Morawieckiego: Nie można dopuścić do spalenia lub zmielenia dokumentów

W swojej interpelacji Nitras dowodzi, że karty wyborcze z wyborów, które się nie odbyły, mają zadrukowaną jedynie jedną stronę, więc pozostaje jeszcze druga - do zagospodarowania. Nitras sugeruje, by zostawić na niej adnotację przypominającą o nieprzeprowadzonych wyborach korespondencyjnych.

Parlamentarzysta na tym nie kończy, bo w kpiącym tonie stwierdza:

Koszt wydruku wspomnianych kart wyborczych jest tak ogromny, że Pan Premier nie powinien dopuścić do bezwartościowego spalenia lub zmielenia dokumentów. (...). Taki sposób wykorzystania przygotowanych kart i kopert w pewnym stopniu ograniczy straty Skarbu Państwa. Decyzja Pana Premiera będzie swego rodzaju karą za winy Pańskiego Rządu i będzie miała zarówno dla Pana, jak i dla całego społeczeństwa istotny walor edukacyjny.
Więcej o: