Donald Tusk uderza w rząd PiS. Pisze o "zarabianiu na zarazie"

"Lepiej im wychodzi zarabianie na zarazie, niż jej zwalczanie. I zaczynam się obawiać, że oni też to wiedzą" - napisał we wtorek Donald Tusk. Swoim wpisem uderzył po raz kolejny w partię rządzącą.

We wtorek Donald Tusk zamieścił na Twitterze wpis, w którym, choć wprost tego nie napisał, nietrudno się domyślić, że odniósł się do epidemii koronawirusa, a także rządów Prawa i Sprawiedliwości.

Lepiej im wychodzi zarabianie na zarazie, niż jej zwalczanie. I zaczynam się obawiać, że oni też to wiedzą

- napisał w serwisie społecznościowym były premier.

Afera maseczkowa

Nie cichną kontrowersje wokół Łukasza Szumowskiego i jego brata. Kontrola poselska polityków Platformy Obywatelskiej wykazała, że firma brata ministra zdrowia od czasu rządów Prawa i Sprawiedliwości miała otrzymać prawie 140 mln zł dotacji od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. NCBR podlega nadzorowi Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, gdzie od 2016 roku Łukasz Szumowski był wiceministrem, a w w 2017 roku formalnie pełnił nadzór warunkowy nad instytucją pod nieobecność wiceministra Piotra Dardzińskiego. Szef resortu zdrowia zaprzecza, jakoby mógł decydować o przyznawaniu dotacji.

Wcześniej "Gazeta Wyborcza" ujawniła, że Ministerstwo Zdrowia kupiło maseczki ochronne za pośrednictwem instruktora narciarskiego z Zakopanego, znajomego ministra Łukasza Szumowskiego i jego brata. Jak wykazała później kontrola resortu, sprzęt kupiony w marcu za ponad pięć mln zł nie spełniał wymaganych norm. Sprawę bada prokuratura. 

Zobacz wideo Miliony za maseczki z podrobionym certyfikatem. Wiceminister zdrowia tłumaczy
Więcej o: