Jaki ma przeprosić Tuska za zdjęcie z pogrzebu. Giertych: To prawie jakby ktoś Suskiego zmusił do myślenia

Roman Giertych ogłosił, że doszło do ugody między Patrykiem Jakim a Donaldem Tuskiem. Europoseł ma przeprosić byłego premiera, a sprawa dotyczy wykorzystania zdjęcia Tuska z pogrzebu Sebastiana Karpiniuka. "Zmuszenie Jakiego do przeprosin, to prawie jakby ktoś Suskiego zmusił do myślenia" - pisał Giertych.

Sprawa sięga czerwca 2018 roku. Ówczesny wiceminister sprawiedliwości, poseł klubu PiS i kandydat tej formacji na prezydenta Warszawy Patryk Jaki zamieścił w sieci zdjęcie Donalda Tuska z podpisem "Nasi przegrali z Meksykiem" (dodajmy, że chodziło o mecz Niemcy - Meksyk). Sęk w tym, że fotografia płaczącego Tuska pochodzi z pogrzebu posła PO Sebastiana Karpiniuka, co od razu wytknięto wtedy Jakiemu.

Tusk chciał wpłaty na WOŚP, Jaki proponował wysłanie sprzętu dzieciom

Patryk Jaki tłumaczył się wtedy, że nie wszystkie posty na Facebooku są jego autorstwa, a wpis z Tuskiem był nawet podpisany "red", czyli wrzuciła go osoba prowadząca jego profil. Później Jaki przeprosił, zapowiedział wysłanie sprzętu sportowego dla dzieci na stadion im. Sebastiana Karpiniuka.

Jednocześnie prawnik Tuska Roman Giertych ogłosił wtedy, że były premier domaga się, by Jaki zapłacił odszkodowanie w wysokości 30 tys. złotych na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak mówił wtedy Gazeta.pl Giertych "nic nie wiedział" o planach przekazania sprzętu, deklarując:

Wolą przewodniczącego Donalda Tuska jest, aby wpłata ze strony pana Jakiego nastąpiła na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Giertych ogłasza: Jaki przeprosi Tuska

Temat powrócił dopiero teraz, po blisko dwóch latach. Adwokat Roman Giertych poinformował na Twitterze:

Patryk Jaki przeprosi Donalda Tuska za użycie jego zdjęcia z pogrzebu śp. Sebastiana Karpiniuka jako ilustracji swoich złośliwości wobec Donalda Tuska. Publikacja przeprosin nastąpi w ciągu 14 dni.

Giertych dodał, że we wtorek 26 maja Barbara Giertych (jego żona - red.) zawarła ugodę w tej sprawie. Złożył też gratulacje:

Zmuszenie Jakiego do przeprosin, to prawie jakby ktoś Suskiego zmusił do myślenia, Macierewicza do logicznych wywodów, a Morawieckiego do mówienia prawdy.

Jak na razie do sprawy nie odniósł się Patryk Jaki, obecnie europoseł i polityk Solidarnej Polski. Giertych z kolei nie doprecyzował, ani w jakiej formie będą publikowane przeprosiny, ani czy Tusk dalej domaga się od Jakiego wpłaty 30 tys. zł na WOŚP.

Więcej o: