Ustawa ws. wyborów prezydenckich w Senacie. "Z godziny na godzinę więcej wątpliwości konstytucyjnych"

Tomasz Grodzki stwierdził, że ws. ustawy o wyborach prezydenckich w formie hybrydowej pojawia się "coraz więcej wątpliwości konstytucyjnych". Marszałek Senatu poinformował także, że posiedzenie izby w tej sprawie planuje na poniedziałek, wtorek i środę.

Tomasz Grodzki w rozmowie z Patrykiem Michalskim, dziennikarzem RMF FM, stwierdził, że ws. ustawy o wyborach hybrydowych "z godziny na godzinę" pojawia się "coraz więcej wątpliwości konstytucyjnych".

Im dłużej pracujemy nad tymi dokumentami, tym więcej senatorów zaczyna być przekonanych, że jedyne w pełni konstytucyjne sposoby przeprowadzenia wyborów prezydenta RP to: albo ścieżka poprzez stan klęski żywiołowej, albo poprzez dymisję bądź zakończenie kadencji pana prezydenta Dudy i rozpisanie przez marszałka Sejmu następnych wyborów

- powiedział marszałek Senatu. To samo Grodzki powiedział podczas konferencji prasowej.

Ponieważ chcemy, aby tempo prac senackich, bardzo intensywne, było zachowane, planuję zwołać posiedzenie na poniedziałek, wtorek i środę

- poinformował polityk. Oznacza to, że posiedzenie Senatu odbędzie się 1, 2 i 3 czerwca, czyli ustawa dotycząca wyborów hybrydowych może wejść w życie najwcześniej w połowie przyszłego tygodnia czerwca.

Wybory prezydenckie 2020

Ustawa o wyborach korespondencyjnych zakłada możliwość głosowania zarówno korespondencyjnego, jak i tradycyjnego w lokalu wyborczym. Przypomnijmy, że początkowo Prawo i Sprawiedliwość próbowało przeforsować wybory prezydenckie 10 maja jedynie w formie korespondencyjnej.

Czytaj więcej: Wybory prezydenckie 2020. Wybory hybrydowe: czym są? Jakie obowiązują zasady?

Zobacz wideo Kim jest Rafał Trzaskowski, nowy kandydat na prezydenta RP?
Więcej o: