Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska może stracić stanowisko. "Czabański dostał ultimatum"

Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska może stracić w tym tygodniu stanowisko - wynika z nieoficjalnych ustaleń portalu Press.pl. W poniedziałek z funkcji dyrektora Trójki zrezygnował Tomasz Kowalczewski, nowym szefem stacji został Jakub Strzyczkowski.

Ważą się losy prezes Polskiego Radia Agnieszki Kamińskiej - podaje Press.pl. - Czabański [Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych - red.] dostał ultimatum: do końca tygodnia ma czas na znalezienie nowego prezesa - mówi informator portalu.

Jeszcze przed kilkoma dniami szef RMN zapewniał w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną", że nie ma planów dotyczących zmian w zarządzie Polskiego Radia.

W związku z anulowaniem notowania "Listy Przebojów Trójki" w ubiegłym tygodniu odbyło się posiedzenie senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Prezes PR Agnieszka Kamińska sugerowała m.in., że słuchalność Trójki spadła przez dziennikarzy, którzy obecnie odchodzą z pracy. Dodała też, że jej zdaniem Trójka jest obecnie "demokratycznym i pluralistycznym" medium. Cytowała również publikowane w internecie komentarze, w których słuchacze stwierdzali, że stacja jest nareszcie "zdekomunizowana" i w końcu "słuchają jej z przyjemnością".

Zobacz wideo Kamil Bortniczuk komentuje aferę w Trójce

Pod internetową petycją w sprawie odwołania Agnieszki Kamińskiej podpisało się już kilkanaście tysięcy osób.

Agnieszka Kamińska jest prezesem PR od stycznia, wcześniej była członkinią zarządu i dyrektorką radiowej Jedynki.

"Dziennikarka radiowa, telewizyjna i prasowa z ponad siedemnastoletnim doświadczeniem zawodowym. Adiunkt w Katedrze Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu SWPS w Warszawie oraz dyplomowany logopeda" - czytamy o Kamińskiej na stronie internetowej Polskiego Radia. Kamińska jest również absolwentką zarządzania na SGH.

Sytuacja w radiowej Trójce

W ostatnich dniach z radiowej Trójki odeszło kilkunastu dziennikarek i dziennikarzy, niektórzy wzięli też urlopy lub przedstawili zwolnienia lekarskie. To efekt sytuacji związanej z Listą Przebojów Trójki, której 1998. wydanie wygrała piosenka Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój". Zdaniem władz Polskiego Radia doszło do manipulacji przy liczeniu głosów, jednak według dziennikarzy Trójki szefostwo próbowało pozbyć się utworu z anteny, a głosy policzono uczciwie.

W poniedziałek z funkcji dyrektora - redaktora naczelnego Trójki zrezygnował Tomasz Kowalczewski. Jego następcą jest wieloletni dziennikarz radia - Jakub Strzyczkowski.