Nowy sondaż: PiS traci samodzielną większość, zdecydowany wzrost poparcia dla Koalicji Obywatelskiej

PiS traci kilka punktów procentowych i samodzielną większość, a poparcie dla Koalicji Obywatelskiej rośnie o blisko 9 punktów procentowych. To wyniki sondażu dot. wyborów parlamentarnych, który opublikował portal DoRzeczy.pl.

W sondażu wykonanym przez pracownię Estymator dla DoRzeczy.pl pod koniec tygodnia Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 41,9 proc. głosów. To blisko 4 punkty procentowe straty w porównaniu do badania z 14-15 maja. Serwis szacuje, że przy takim wyniku PiS i pozostałych partii, obecna partia rządząca zdobyłaby 226 mandatów w Sejmie i utraciłaby samodzielną większość. 

Z kolei Koalicja Obywatelska odnotowała zdecydowany wzrost poparcia. Na partię chce zagłosować 26,1 proc. badanych. To wzrost o 8,8 pkt procentowego w porównaniu z badaniem sprzed tygodnia. Jednak taki wynik i tak dawałby KO 11 mandatów mniej, niż partia zyskała w ostatnich wyborach (123). 

Na trzecim miejscu jest koalicja PSL-Kukiz'15 z wynikiem 11,9 proc. To spadek o 2,2 pkt procentowego. Traci także Lewica (-1,2 pkt), na którą zagłosowałoby 11,6 proc. respondentów. Na ostatnim miejscu jest Konfederacja z poparciem 6,6 proc. i spadkiem o 2,3 proc. w stosunku do poprzedniego badania pracowni Estymator.

Badanie przeprowadzono w dniach 21-22 maja 2020 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1100 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły, jaką partię wybiorą. Szacowana frekwencja wyniosłaby 60 proc., o 11 pkt więcej, niż w poprzednim badaniu. 

Więcej o: