Kontrola w NCBR na zlecenie CBA. Marcin Szumowski i "skrajny przykład braku zachowania bezstronności"

W 2017 roku na wniosek CBA resort nauki przeprowadził kontrolę w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Wykazała ona m.in., że Marcin Szumowski, brat obecnego ministra zdrowia, jest "najbardziej skrajnym przykładem braku zachowania zasad bezstronności", który dokonywał oceny własnych wniosków ws. dofinansowań. - Nigdy nie występowałem jednocześnie w roli ocenianego i oceniającego - tłumaczy biznesmen.

Jak informuje TVN24, między 12 stycznia a 30 czerwca 2017 roku na wniosek CBA w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju została przeprowadzona kontrola przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dotyczyła ona m.in. mechanizmu zbadania prawidłowości w podejmowaniu decyzji o finansowaniu programów badań naukowych i prac rozwojowych.

Skontrolowaną działalność NCBR (…) z uwzględnieniem przyjętych kryteriów legalności, rzetelności i gospodarności, ocenia się negatywnie

- czytamy w cytowanym przez TVN24 piśmie biura kontroli i audytu do szefa NCBR Macieja Chorowskiego z kwietnia 2018 roku. Podkreślono w nim również "uprzywilejowanie części wnioskodawców".

Marcin Szumowski i wnioski w NCBR

Przypomnijmy, że jednym z beneficjentów NCBR jest firma OncoArendi należąca w części do brata ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, który przed objęciem stanowiska ministra zdrowia sprawował funkcję wiceszefa w resorcie nauki (od listopada 2016 do stycznia 2018 r.).

Rzecznik NCBR Kamil Melcer podkreśla, że wspomniana kontrola nie dotyczyła konkretnego podmiotu, a mechanizmu. W rozmowie z TVN24 dodaje też, iż firma, z którą związany jest Marcin Szumowski w latach 2012-2015 otrzymała dofinansowanie w wysokości około 88 mln zł, a w latach 2016-2020 - około 98 mln. 

Kontrola wykazała jednak, że procedury w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju nie gwarantują zachowania bezstronności ekspertów w czasie oceny wniosków. Jako jeden z przykładów podano właśnie brata ministra zdrowia, który miał zarówno dokonywać oceny wniosków ("wchodził w skład panelu, na którym był oceniany jego wniosek"), jak i sam wnioskował o dofinansowanie. 

Najbardziej skrajnym przykładem braku zachowania zasad bezstronności i unikania konfliktu interesów jest sytuacja kiedy jeden z ekspertów Pan Marcin Szumowski wchodził w skład panelu, na którym był oceniany jego wniosek i równocześnie jako wnioskodawca prezentował swój projekt pozostałym współpanelistom, którzy następnie go oceniali

– napisano w cytowanym przez portal dokumencie.

Marcina Szumowski jednak temu zaprzecza. 

Nigdy nie oceniałem swoich wniosków, ani wniosków firm, które reprezentowałem. Nigdy nie występowałem jednocześnie w roli ocenianego i oceniającego. Nie odpowiadałem też i nie odpowiadam za procedury obowiązujące w NCBR ani w 2015 roku, ani w żadnym innym okresie. Złożyłem w swoim czasie obszerne wyjaśnienia w tej sprawie

- napisał w oświadczeniu wysłanym do portalu Marcin Szumowski.

Niejasności związane z firmą brata Łukasza Szumowskiego

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie media zaczęły opisywać niejasności związane z firmami powiązanymi z bratem ministra zdrowia. Przykładowo "Gazeta Wyborcza" napisała m.in. o nagłym skoku wartości dwóch spółek z 40 tys. do ponad 40 mln zł, w których udziały ma też żona ministra Anna Szumowska oraz o notowanej na giełdzie firmie OncoArendi (Marcin Szumowski jest jej prezesem i ma część akcji), mającej - według dziennika - utrzymywać się "tylko z grantów na badania naukowe i poszukiwanie nowych leków".

Czytaj także: Kontrola poselska: Prawie 140 mln dotacji dla firmy brata ministra zdrowia. Jest odpowiedź Marcina Szumowskiego

Zobacz wideo Miliony za maseczki z podrobionym certyfikatem. Wiceminister zdrowia tłumaczy
Więcej o:
Komentarze (174)
Kontrola w NCBR na zlecenie CBA. Marcin Szumowski i "skrajny przykład braku zachowania bezstronności"
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 68 razy 62

  Dostałem 140 milionów i z tymi milionami wychodzę. Możecie mnie teraz pocałować w pępek.
  Podpisane, Marcin.

 • krynolinka

  Oceniono 54 razy 50

  Zestaw małego pielgrzyma. Dwóch braci i wory. Wory szczelnie wypakowane forsą podatnika. Ktoś już widział efekty działań Szumowskich oprócz przytulania kasy. Jaki to genialny lek ratujący życie został wyprodukowany?

 • fakiba

  Oceniono 49 razy 45

  Wychodzą na jaw kolejne przekręty braci a prokuratura co robi , NIC bo to swój .

 • fakiba

  Oceniono 41 razy 39

  Jeden i ten sam składał wniosek i go oceniał , takie rzeczy tylko w państwie pis . Ciekawe jak długo jeszcze ?

 • danziger1000

  Oceniono 28 razy 28

  Szumowski jest tak transparentny jak ostry cień mgły. Mendy z piSSu dymaja wszystkich koncertowo.

 • jezierskiadam

  Oceniono 32 razy 28

  Opiszcie procedurę przyznawania i ROZLICZANIA dotacji przyznawanych przez NCBR.

 • sertoriusz1

  Oceniono 29 razy 27

  Proszę Pana, podpisał się Pan pod wnioskiem i pod protokołem panelu oceniającego. Tak to mój podpis, ale to nieprawda.

 • polakadam

  Oceniono 27 razy 27

  Niech ich szlag trafił.
  Wymodlił Duda ojczyznę dojną dla swoich.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX