W czwartek Andrzej Duda powołał Justynę Kotowską z Instytutu Psychiatrii i Neurologii Kliniki Psychiatrii Sądowej w skład państwowej komisji do spraw pedofilii, o czym poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.
Jak podaje Informacyjna Agencja Radiowa, Spychalski zaapelował jednocześnie do pozostałych organów państwowych, by jak najszybciej powołały pozostałych członków komisji. Warto nadmienić, że decyzję prezydenta ogłoszono dzień po emisji filmu dokumentalnego Sylwestra Latkowskiego "Nic się nie stało".
W piątek 15 maja pierwszym członkiem komisji został Błażej Kmieciak, którego zarekomendował do tego ciała Rzecznik Praw Dziecka. Kmieciak jest prawnikiem, a w przeszłości pracował jako ekspert Rzecznika Praw Pacjenta do spraw bioetycznych. Współpracuje także z konserwatywną, katolicką fundacją Ordo Iuris.
Państwowa komisja ds. pedofilii, którą powołano do życia w 2019 roku, miała być odpowiedzią na dyskusję, która wybuchła po publikacji pierwszego filmu braci Sekielskich o pedofilii w Kościele pt. "Tylko nie mów nikomu". Jak opisywaliśmy na Gazeta.pl, mimo szumnych zapowiedzi przez ostatni rok nie powołano ani jednego członka komisji, więc jej powołanie było jedynie teoretyczne.
Zgodnie z ustawą w komisji ma zasiadać siedmiu członków: trzech powołanych przez Sejm i jednego przez Senat, a także po jednym członku wyznaczonym przez: prezydenta, premiera i Rzecznika Praw Dziecka. Organ ma zająć się m.in. wydawaniem postanowień o wpisie do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, a także powiadamianiem organów ścigania o przestępstwach na tle pedofilskim.