Wybory prezydenckie 2020. Lech Wałęsa ujawnił na kogo zagłosuje w wyborach

Były prezydent Lech Wałęsa w rozmowie z rosyjską agencją informacyjną powiedział, że zastanawia się nad tym, którego kandydata poprzeć w wyborach prezydenckich. Chociaż decyzja nie jest jeszcze podjęta, to na głos Wałęsy najprawdopodobniej może liczyć Rafał Trzaskowski.
Zobacz wideo „Wejście Trzaskowskiego może być ostrym cieniem w tej mgle”

W rozmowie z rosyjską agencją TASS Lech Wałęsa przyznał, że jeszcze nie podjął ostatecznej decyzji, na którego z kandydatów zagłosuje. Były prezydent myśli jednak o poparciu Rafała Trzaskowskiego.

Lech Wałęsa o wyborach prezydenckich w 2020 roku: Mimo że nie wszystko mi się podoba, będę popierać Platformę

- Mimo że nie wszystko mi się podoba, będę popierać Platformę Obywatelską. Inne partie również są dobre, ale są zbyt małe, by poradzić sobie z całym krajem. Do rządzenia krajem trzeba mieć dość dużo przygotowanych ludzi i tylko PO ma wystarczające zasoby do rządzenia państwem - mówił Lech Wałęsa.

Polityk w wywiadzie został poproszony też o ocenę relacji między Polską i Rosją. Według Lecha Wałęsy polska strategia obronności za bardzo skoncentrowana jest na przeszłości i problemach, które są już historią. - Autorzy nowej polskiej strategii bezpieczeństwa narodowego (podpisanej 12 maja przez Andrzeja Dudę), która określa Rosję jako największe zagrożenie, utknęli w przeszłości. Nie myślą z wyprzedzeniem i nie mają żadnych pomysłów. Budują coś na starych fundamentach - mówił były prezydent.

- Większość Polaków chce zmian. Jesteśmy bliżej Moskwy niż Waszyngtonu. Konieczne jest jednak, aby wysocy rangą ludzie przedstawili tę propozycję - mówił Lech Wałęsa o rozmowach między krajami, które mogłyby poprawić relacje Polski i Rosji. Według Wałęsy propozycja spotkania powinna wyjść od Władimira Putina.

Były prezydent mówił też o wyzwaniach dla współczesnego świata. - Jeśli nie rozwiążemy globalnych problemów, takich jak kryzys klimatyczny, zniszczymy ten świat, całą naszą cywilizację. Niektóre kraje dysponują technologiami, których nie kontrolują. Używamy różnych rzeczy, które szkodzą nam wszystkim. Epidemia koronawirusa powinna teraz doprowadzić nas wszystkich do stworzenia listy zadań, które wymagają globalnych rozwiązań. Ta choroba powinna prowadzić nas na właściwą ścieżkę rozwoju - mówił Lech Wałęsa.