Rafał Trzaskowski zapowiedział białą księgę epidemii koronawirusa. Szumowski: Chętnie będę współpracował

Prezydent Warszawy i kandydat na prezydenta Polski Rafał Trzaskowski zapowiedział, że jeśli zostanie głową państwa, zleci stworzenie tzw. białej księgi epidemii koronawirusa. Minister zdrowia Łukasz Szumowski odniósł się do tego pomysłu.

Podczas środowej konferencji prasowej Rafał Trzaskowski stwierdził, że rząd nie radzi sobie z epidemią koronawirusa i "zostawił bardzo wielu ludzi samym sobie". Kandydat na prezydenta Koalicji Obywatelskiej stwierdził, że prezydent powinien w takich sytuacjach interweniować i spełniać aktywną rolę. 

- Na początku tych trudnych tygodni i miesięcy współpracowałem z rządem, natomiast od początku miałem takie wrażenie, że rząd nie jest dobrze przygotowany na epidemię, że podejmuje decyzje, które nie do końca są decyzjami racjonalnymi, że nie reaguje na nasze ostrzeżenia, że nie koordynuje swoich działań z samorządami, które najlepiej opiekują się ludźmi - mówił Rafał Trzaskowski.

Rafał Trzaskowski: Białą księgę epidemii stworzą niezależni eksperci

Prezydent Warszawy wskazał, że samorządowcy alarmowali, że pojawią się problemy w Domach Pomocy Społecznej, a eksperci mówili o zagrożeniu w kopalniach. Stwierdził także, że rząd przepychał odpowiedzialność w sprawie otwarcia żłobków i przedszkoli na samorządy.

- Właśnie dlatego, że już na jesieni zagrażać nam będzie powrót drugiej fali epidemii, państwo polskie, które musi być silne, a nie słabe, musi być na to gotowe. Dlatego jedną z moich pierwszych decyzji jako prezydenta będzie przygotowanie białej księgi epidemii COVID-19, przygotowanej przez niezależną firmę audytorską i przez ekspertów, tak żebyśmy wyciągnęli wnioski z t ego, co robił rząd, ale również z tego, co robiły samorządy i żebyśmy byli przygotowani na ewentualny nawrót epidemii - zapowiedział Rafał Trzaskowski. 

Łukasz Szumowski nie obawia się powstania białej księgi epidemii koronawirusa

Minister zdrowia Łukasz Szumowski został zapytany o to, czy nie boi się powstania niezależnego raportu na temat epidemii koronawirusa w Polsce podczas programu "Gość wydarzeń" w telewizji Polsat News. Polityk odpowiedział: "skądże". 

- Ja chętnie będę współpracował przy powstawaniu takiego raportu, bo myślę, że ten raport pokaże jedno [...] - taka księga powinna wyraźnie powiedzieć, że bardzo szybkie decyzje rządu, odważne decyzje premiera [...] doprowadziły do tego, że każdy pacjent chory na COVID-19 w Polsce ma prawo do leczenia, ma szanse na leczenie, ma czekający na niego respirator i nie ma możliwości, żeby komuś odmówiono - mówił Łukasz Szumowski.

Zobacz wideo Pandemia vs środowisko. Nieoczekiwane efekty dystansu społecznego i wątpliwości ekspertów
Więcej o: