Gowin broni Szumowskiego. "Nie podejmował działań związanych z przyznawaniem grantów"

Jarosław Gowin napisał, że Łukasz Szumowski informował go o biznesowej aktywności brata. Jak przekonuje b. minister nauki, w związku z potencjalnym konfliktem interesów szef Ministerstwa Zdrowia nie "podejmował działań związanych z przyznawaniem grantów" przez NCBR. To odpowiedź na wynik kontroli poselskiej. Według posła Michała Szczerby firma brata Szumowskiego dostała w dotacjach blisko 140 mln zł.

"Łukasz Szumowski, obejmując urząd wiceministra nauki, poinformował mnie o biznesowej aktywności swojego brata. Z powodu potencjalnego konfliktu interesów NIGDY nie podejmował żadnych działań związanych z przyznawaniem grantów przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju" - napisał na Twitterze Jarosław Gowin, były minister nauki i szkolnictwa wyższego, pod którym działa Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. 

Zobacz wideo Kolejne etapy odmrażania gospodarki. Co z branżą ślubną?

Dotacja dla firmy brata Łukasza Szumowskiego

Z kontroli przeprowadzonej przez posłów PO wynika, że firma Marcina Szumowskiego, brata ministra zdrowia, od listopada 2015 roku do marca 2020 roku miała dostać 139,5 mln zł dotacji z centrum badawczego. Dane te udostępnił Michał Szczerba.

Poseł wyszczególnił dotacje na konkretne lata, z zestawienia wynika, że firma brata szefa resortu zdrowia otrzymywała od 20 do 29 mln zł. Marcin Szumowski przekonuje w rozmowie z Interią, że rzeczywista wysokość niektórych dotacji znacząco odbiega od tych danych. - Kwoty, które podane zostały w materiale odbiegają, w niektórych przypadkach zasadniczo, od rzeczywiście przyznanych dotacji - stwierdził.

Więcej o: