Kontrola poselska: Prawie 140 mln dotacji dla firmy brata ministra zdrowia. Jest odpowiedź Marcina Szumowskiego

Jak wykazała kontrola poselska polityków Platformy Obywatelskiej, firma brata ministra zdrowia od czasu rządów Prawa i Sprawiedliwości miała otrzymać prawie 140 mln zł dotacji od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. - Kwoty, które podane zostały w materiale, odbiegają, w niektórych przypadkach zasadniczo, od rzeczywiście przyznanych dotacji - tłumaczy Marcin Szumowski.

Michał Szczerba, poseł Platformy Obywatelskiej, poinformował na Twitterze, że firma Marcina Szumowskiego, czyli brata ministra zdrowia, od czasu rządów Prawa i Sprawiedliwości ma otrzymywać wielkie dotacje z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Od listopada 2015 roku do marca 2020 roku było to, według niego, kwota 139,5 mln zł.

Dokładne kwoty, które miały zostać przekazane firmie Szumowskiego to:

  • 22 mln zł w listopadzie 2015,
  • 20 mln zł w grudniu 2015,
  • 24 mln zł w kwietniu 2017,
  • 29,5 mln w listopadzie 2017,
  • 22 mln w listopadzie 2019,
  • 22 mln w marcu 2020.
Drastyczny spadek dofinansowania, naprawdę?

- pisze Michał Szczerba na portalu społecznościowym. Udostępnione przez polityka PO dane są wynikiem kontroli poselskiej, którą przeprowadził po tym, jak media zaczęły opisywać niejasności związane z firmami powiązanymi z bratem ministra zdrowia. Przykładowo "Gazeta Wyborcza" napisała m.in. o nagłym skoku wartości dwóch spółek (z 40 tys. do ponad 40 mln zł), "w których udziały ma też żona ministra Anna Szumowska (objęła je po mężu) oraz o notowanej na giełdzie firmie OncoArendi (Marcin Szumowski jest jej prezesem), mającej - według dziennika - utrzymywać się "tylko z grantów na badania naukowe i poszukiwanie nowych leków".

Czytaj więcej: Kazimierz Marcinkiewicz o sprawie Szumowskiego: Kaczyński pozwolił PiS-owi na chapanie

Szumowscy się tłumaczą

Marcin Szumowski w rozmowie z Interią stwierdził, że podane przez Szczerbę wartości, w niektórych punktach zasadniczo odbiegają od wielkości przyznanych dotacji.

Kwoty, które podane zostały w materiale odbiegają, w niektórych przypadkach zasadniczo, od rzeczywiście przyznanych dotacji

- zaznaczył brat ministra zdrowia. Zapowiedział również, że wyśle portalowi "dokładny wykaz uzyskanych grantów".

NCBiR podlega nadzorowi Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, gdzie od 2016 roku Łukasz Szumowski był wiceministrem. Polityk powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że "wbrew temu, co podają niektóre media, nigdy nie nadzorował instytucji, z których firma jego brata otrzymywała dofinansowanie". Jednak, jak ustalił "Fakt", w 2017 roku formalnie pełnił nad nią nadzór warunkowy pod nieobecność wiceministra Piotra Dardzińskiego.

Minister zdrowia: Brat traci pieniądze

W piątek w wywiadzie dla money.pl Łukasz Szumowski mówił, że jego "brat traci pieniądze, odkąd został ministrem zdrowia".

Cały czas podkreśla, że nie może prowadzić biznesu przeze mnie

- zaznaczył polityk Prawa i Sprawiedliwości. Z kolei w wywiadzie dla Interii mówił, że nie wspierał biznesu brata. 

Czytaj więcej: Kim jest Marcin Szumowski? Brat ministra zdrowia wiązany z jednym z przedsiębiorców "afery maseczkowej"

Zobacz wideo Miliony za maseczki z podrobionym certyfikatem. Wiceminister zdrowia tłumaczy
Więcej o: