Mariusz Baszczak utworzy stanowisko penomocnika ds. kosmosu. Bdzie wznosi satelity

Mariusz Baszczak utworzy w Ministerstwie Obrony Narodowej stanowisko penomocnika ds. przestrzeni kosmicznej. Jak czytamy w rozporzdzeniu, jednym z zaoe jest przygotowanie resortu do "wynoszenia obiektw na orbity okooziemskie"

Rozporządzenie Mariusza Błaszczaka w tej sprawie na stronie Ministerstwa Obrony Narodowej pojawiło się w poniedziałek. W dokumencie wyszczególnione zostały cele utworzenia tego stanowiska. Wymieniono m.in. "pozyskiwanie satelitarnych zobrazowań Ziemi", "obserwację, rozpoznanie i budowę świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej" i "wynoszenie obiektów na orbity okołoziemskie".

Błaszczak utworzył stanowisko pełnomocnika ds. kosmosu 

Do szczegółowych zadań pełnomocnika należy m.in. przygotowanie planu "implementacji w resorcie polityk kosmicznych NATO", reprezentowanie MON na forum międzynarodowych agencji, a także przygotowanie "dokumentów koncepcyjnych" ws. "budowy satelitarnych zdolności operacyjnych, telekomunikacji satelitarnej, obserwacji i monitorowania przestrzeni kosmicznej". 

Zobacz wideo Chińczycy wylądowali na "ciemnej stronie Księżyca". Pierwsza taka misja w historii

Jak wynika z rozporządzenia, pełnomocnik zajmie się wynoszeniem obiektów na orbitę i będzie odpowiadał za budowę "wojskowego segmentu naziemnego". "Nadzór merytoryczny nad pracą Pełnomocnika sprawuje Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Pan Marcin Ociepa" - czytamy w rozporządzeniu. Wiceminister Ociepa jest wiceprezesem Porozumienia Jarosława Gowina.