Polskie Radio o "szczegółach manipulacji": Chodziło o to, by Kazik jak najszybciej wszedł na listę

"Utwór Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój" nie zajął pierwszego miejsca w 1998. notowaniu Listy Przebojów Trójki. Według głosów słuchaczy wygrać powinna piosenka "Wojownik z miłości" Bartasa Szymoniaka - byłego wokalisty zespołu Sztywny Pal Azji" - twierdzi Polskie Radio na swojej stronie internetowej. Prezes PR Agnieszka Kamińska zapowiedziała, że piosenka Kazika pozostanie na liście Trójki i słuchacze mogą na nią głosować.

Zarząd Polskiego Radia i dyrekcja Trójki przedstawili analizę informatyczną dotyczącą piątkowego głosowania na Listę Przebojów. Władze stacji przekonują, że piosenka Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój" w rzeczywistości zajęła czwarte, a nie pierwsze miejsce. Zdaniem przedstawicieli Polskiego Radia, zwycięzcą ostatniego notowania powinien być utwór "Wojownik z miłości" Bartasa Szymoniaka.

Jak czytamy w tekście "Wiemy, który utwór powinien wygrać ostatnie notowanie LP3. Wyjaśniamy szczegóły manipulacji" opublikowanym na stronie internetowej Polskiego Radia, przed ogłoszeniem wyników notowania eliminowane są głosy m.in. "generowane przez programy komputerowe, które imitują zachowania użytkowników". "Tym procesem zajmuje się asystent red. Marka Niedźwieckiego, który ręcznie eliminuje takie głosy" - czytamy.

Patrząc na tabelę ze wszystkimi głosami zliczonymi przez system, utwór "Wojownik z miłości" Bartasa Szymoniaka zdobył najwięcej, bo 1487 głosów. "Twój ból jest lepszy niż mój" Kazika - 1157 głosów, co plasowało go na 4. miejscu. Tymczasem po operacjach moderatora Kazik został przesunięty na 1. miejsce.  Szymoniak, czyli ten, który de facto miał ich najwięcej, spadł na 6. Największego skoku "dokonał" The Cure, który spadł z miejsca trzeciego aż na 25.!

 - twierdzi Polskie Radio.

 

Jak czytamy w oświadczeniu, "moderator może np. odjąć część głosów oddanych na jakiegoś "niechcianego" wykonawcę, uznając je za nieważne, mimo że słuchacze mogli być prawdziwi".

Zarówno piosenka The Cure, jak i piosenka Szymoniaka często gościły na antenie Trójki, były więc podstawy do tego, aby na nie głosować. Po prostu trójkowicze znali je z radia. Nie było tak w przypadku piosenki Kazika, która weszła od razu pod głosowanie, a była prezentowana tylko w internecie. Tymczasem dobrym zwyczajem było, że nowość najpierw była grana w tzw. poczekalni, czyli prezentowana w pierwszej godzinie listy i dopiero później, za tydzień, wchodziła do listy. Ewidentnie chodziło o to, aby Kazik jak najszybciej wszedł na listę i zaczął otrzymywać głosy

- brzmi treść komunikatu.

Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska zapewniła podczas konferencji prasowej z mediami, że piosenka Kazika zostaje na liście Trójki i słuchacze mogą na nią głosować. I rzeczywiście - lista jest dostępna w internecie. Utwór Kazika znajduje się na czwartej lokacie.

- Chcemy, żeby zarówno słuchacze mieli jasność sytuacji i gwarancję prawdziwości tego głosowania, ale zależy też nam na artystach, żeby byli traktowani z prawdziwością i zadbamy o to poprzez dopracowanie systemu, uszczelnienie go i niedopuszczenie do tego, żeby takie rzeczy działy się w następnych notowaniach - podkreśliła.

Zobacz wideo Trzaskowski za Kidawę-Błońską. Czy zarząd PO sugerował się wewnętrznymi badaniami?

Zamieszanie wokół utworu Kazika

W piątek utwór "Twój ból jest lepszy niż mój" Kazika Staszewskiego trafił na pierwsze miejsce Listy Przebojów Trójki. Utwór ten jest krytycznym komentarzem do wizyty prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na cmentarzu na Powązkach 10 kwietnia (cmentarz był wówczas zamknięty dla odwiedzających).

Dzień później lista zniknęła ze strony internetowej Polskiego Radia. Dyrektor Programu Trzeciego PR Tomasz Kowalczewski stwierdził, że złamano regulamin i w głosowaniu znalazła się piosenka "spoza listy". Sytuacja wywołała falę krytyki i niezadowolenia wśród fanów programu, a także artystów i polityków, którzy zarzucają władzom radia cenzurę.

Z pracy w radiowej Trójce zrezygnował prowadzący listę Marek Niedźwiecki. Ze stacji odeszli również Agnieszka Szydłowska, Hirek Wrona i Marcin Kydryński. Na bojkot Trójki zdecydowali się m.in. zespół Organek i Dawid Podsiadło.

"Kazik wygrał notowanie 1998 zgodnie z regułami, które, choć nieformalne, wykształtowały się, obowiązywały i były przestrzegane w tym programie od wielu lat" - podkreślił w liście do dyrektora Trójki dziennikarz Bartosz Gil, który jest współautorem Listy Przebojów.

"Przy czterocyfrowej liczbie oddanych głosów dopatrzyłem się pięciu, których bym nie uwzględnił. Jej przewaga nad kolejną była ogromna i dawno już niespotykana" - dodał.

Z kolei jak mówił były dziennikarz Polskiego Radia, a obecnie poseł KO Tomasz Zimoch, kierownik redakcji muzycznej Trójki miał otrzymać od dyrektora stacji wiadomość z prośbą o to, by "zrobić coś z tym Kazikiem".

Więcej o: