Czy PO zbiera podpisy pod kandydaturą Rafała Trzaskowskiego? Borys Budka: Formalnie nie ma żadnej zbiórki

Czy Platforma Obywatelska zbiera podpisy potrzebne do zarejestrowania RafałaTrzaskowskiego jako kandydata w nachodzących wyborach prezydenckich. Przewodniczący PO Borys Budka stwierdził, że formalnie takiej zbiórki nie ma.

Przypomnijmy, że Małgorzata Kidawa-Błońska zrezygnowała ze startu w wyborach prezydenckich 2020, a jej miejsce zajął obecny prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Nowy kandydat PO będzie potrzebował podpisów 100 tys. obywateli, aby móc startować w wyborach, ale nie jest jasne, ile będzie mieć czasu, aby je zdobyć. 

Do momentu ogłoszenia nowego terminu wyborów zbieranie podpisów na kandydata jest nielegalne. Mimo to Hanna Gronkiewicz-Waltz stwierdziła 15 maja, że PO ma już prawdopodobnie część z nich.

- Mnie się wydaje, że już co najmniej od rana mają pewnie na obu kandydatów na wszelki wypadek po 10 tys. podpisów. Tak strzelam, bo nikt mi nie powiedział - powiedziała była prezydent Warszawy w rozmowie z RMF FM. Na uwagę redaktora Marcina Zaborskiego, że nie można zbierać podpisów, bo nowe wybory nie są rozpisane, Hanna Gronkiewicz-Waltz stwierdziła, że o tym nie wiedziała i że skoro tak, to PO będzie zbierać podpisy od pierwszego dnia, kiedy będzie to możliwe. 

Zobacz wideo Trzaskowski za Kidawę-Błońską. Czy zarząd PO sugerował się wewnętrznymi badaniami?

Borys Budka: Są wysłane instrukcje, by wszystko odbywało się zgodnie z prawem

O podpisy pod kandydaturą Rafała Trzaskowskiego był dopytywany przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka, który był gościem "Porannej rozmowy RMF FM". Polityk powiedział, że formalnie żadnej zbiórki podpisów nie ma.

- Są wysłane instrukcje, by wszystko odbywało się zgodnie z prawem, jesteśmy przygotowani, akcja ruszy w momencie, kiedy będzie to prawnie dopuszczalne. [...] Spływa wiele sygnałów,  że ludzie chcą zbierać te podpisy. Nie jestem w stanie powiedzieć, czy ktoś w Polsce - ale nie z Platformy Obywatelskiej, tylko z wyborców - nie prowadzi jakiejś spontanicznych akcji - powiedział Borys Budka. 

Przewodniczący PO powiedział, że akcja zbierania podpisów pod kandydaturą Rafała Trzaskowskiego zacznie się, gdy rozpocznie się kampania wyborcza i zaapelował do marszałkini Sejmu Elżbiety Witek, aby ogłosiła nowy termin wyborów prezydenckich 2020. 

Więcej o:
Komentarze (97)
Czy PO zbiera podpisy pod kandydaturą Rafała Trzaskowskiego? Borys Budka: Formalnie nie ma żadnej zbiórki
Zaloguj się
 • rabbitt

  Oceniono 27 razy 11

  Może PiSS da Trzaskowskiemu podpisy "zapasowe" jak dał Jakubiakowi,he,he,he !

 • siwywaldi

  Oceniono 16 razy 8

  "Zbieranie podpisów", to NAJWIĘKSZA ściema wyborcza po 1989 roku. Ponieważ zebranie takiej ilości podpisów w stosunkowo krótkim czasie nie jest zwyczajnie możliwe, prostu zatrudnieni "sekretarze", przepisują dane osobowe z bazy posiadanej przez każda partię, czyli z list poparcia z ostatnich wyborów. Stąd podczas wyrywkowej weryfikacji przez PKW, "wyłażą" z tych list różne nieboszczyki, panienki czy rozwódki, które w międzyczasie zmieniły nazwiska i adresy oraz osoby od lat mieszkające za granicą.
  Ponieważ robią to WSZYSCY, w dobrze rozumianym "wspólnym interesie" nie reaguje prokuratura, NIKT nie jest oskarżany o oszustwo a jako ważne, uznaje się podpisy zebrane "górką".
  Więc zmartwienia NIE MA, podpisy będą, nawet jak Witkowa da na to 3 dni :-)

 • ps11111ps

  Oceniono 11 razy 7

  W sumie dobre. Okaze sie ze prawo zakazuje przepisywania kandydatów z wyborów na wybory i okaze sie ze Trzaskowski bedzie jedyny uprawniony do kandydowania. Panie Budka: Wystawcie jeszcze jednego pozoranta zeby nie bylo trzeba anulowac wyborow z powodu braku przynajmniej jednego kontrkandydata.

 • kjp55

  Oceniono 7 razy 5

  Skąd tyle trolli?
  Nijaki wrócił czy co?

 • slawinskim

  Oceniono 9 razy 5

  Jeśli Platforma zaczęła zbiórkę tych podpisów, to zaczynam w nich wierzyć.

  Bo to by oznaczało, że pod rządami Budki przestali się dawać ogrywać PiS na każdym kroku.

  Dobrze, że Schetyna wreszcie oddał władzę młodszym od siebie!

 • wkoz1

  Oceniono 8 razy 4

  tia.. fuhrerek z gangiem oszustow codziennie doja ojczyzna, lamia konstytucje , tłuką na ulicach protestujących, ryzykują zyciem Polaków ... a tu pytanie czy opozycyjny kandydat moze zbierac podpisy.. .. nosz.. k.. znajmy proprcje

 • anty-oszolom

  Oceniono 6 razy 4

  Po co nam Hitler i Stalin, Beria i Dzierżyński, Goebbels i Mengele
  gdy mamy Jarozbawa Kłamczyńskiego.

 • dla.gazet

  Oceniono 11 razy 3

  "Są wysłane instrukcje, by wszystko odbywało się zgodnie z prawem".
  Chwila niekontrolowanej i szczerej wypowiedzi P. Budki....
  Czyli standardowo prawem się nie przejmują. Tylko w tym wypadku, wyjątkowo. Sytuacja tak nadzwyczajna, ze aż instrukcje działaczom dawać trzeba.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX