Strajk przedsiębiorców. Szef MSWiA broni działań policji. "W pełni profesjonalne, środki były adekwatne"

Minister spraw wewnętrznych i administracji przekonuje, że działania Policji w trakcie strajku przedsiębiorców w Warszawie były "w pełni profesjonalne i podjęte w ważnym interesie publicznym". Stołeczna policja zatrzymała prewencyjnie część uczestników protestu. Jak poinformowała Komenda Stołeczna Policji, demonstracja została zorganizowana nielegalnie, a jej uczestnicy złamali zakaz zgromadzeń obowiązujący z powodu epidemii.

W sobotę w Warszawie odbył się strajk przedsiębiorców. Protestujący zostali otoczeni przez kordon policji, ale części udało się wyminąć funkcjonariuszy i przejść w okolice siedziby PiS przy Nowogrodzkiej. Dochodziło do przepychanek z policjantami, funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego. Na agresywne działanie policji uskarżał się m.in. senator Jan Bury.

Minister Mariusz Kamiński wydał oświadczenie, w którym odniósł się do działań policji podczas demonstracji. Przypomniał, że wprowadzony zakaz zgromadzeń publicznych wynika z zagrożeń epidemicznych, a nie z chęci ograniczania praw obywatelskich, a podstawowym zadaniem państwowym Policji jest egzekwowanie obowiązującego prawa. "Przypominam, że nadal obowiązują ograniczenia dotyczące gromadzenia się, a także przepisy sanitarne, takie jak obowiązek zachowania odpowiedniej odległości pomiędzy osobami oraz obowiązek noszenia maseczek. Rygory te mają chronić wszystkich obywateli przed rozwojem zagrażającej zdrowiu i życiu ludzkiemu epidemii." - zaznaczył.

Próba złamania tych zasad w dniu wczorajszym w Warszawie spotkała się ze stanowczą reakcją Policji. Jako Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji oceniam działania Policji za w pełni profesjonalne i podjęte w ważnym interesie publicznym. Zastosowane środki porządkowe były adekwatne do zaistniałej sytuacji

- ocenił Kamiński. 

Dlatego, jak napisał minister, zastosowane środki porządkowe były adekwatne do zaistniałej sytuacji. "Jednocześnie wyrażam stanowczy sprzeciw wobec prób wykorzystywania nielegalnych zgromadzeń publicznych do realizacji swoich celów politycznych przez niektórych działaczy partii politycznych, w tym parlamentarzystów, oraz osób kandydujących w wyborach prezydenckich. Atakowanie funkcjonariuszy Policji rzetelnie wykonujących swoje zadania jest niedopuszczalne i nieodpowiedzialne" - napisał.

Zatrzymania na strajku

Policja podsumowała swoje działania podczas wczorajszego protestu. Część jego uczestników została - jak informują policjanci - prewencyjnie zatrzymana. - Policjanci zatrzymali wczoraj ponad 380 osób, nałożyli ponad 150 mandatów karnych. Będą przygotowane wnioski o ukaranie dla ponad 220 osób. Wśród nich jest pięć przypadków, w których mamy do czynienia z popełnionym przestępstwem - mówimy tu m.in. o znieważeniu, naruszeniu nietykalności, jak również uszkodzeniu dwóch pojazdów. W przypadku tych sytuacji mamy do czynienia z zatrzymaniem procesowym - powiedział nadkomisarz Sylwester Marczak z Komendy Stołecznej Policji.

Jak dodaje, do sanepidu trafią też notatki sporządzone w związku z naruszaniem obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Chodzi o zakaz gromadzenia się i brak odpowiedniego dystansu. 

Czy doszło do zatrzymania senatora?

- Odseparowano posłankę Klaudię Jachirę, też ją szarpiąc, a nas doprowadzono siłą do samochodu, gdzie na schodkach tego samochodu dostałem uderzenie w nogi, z tyłu, pod kolana, co spowodowało, że upadłem na kolana, a następnie zostałem uderzony w plecy. Zostałem siłą wrzucony do "suki" policyjnej - opowiadał senator Jacek Bury.

Komenda Stołeczna Policji przekonuje, że do zatrzymania nie doszło, a senator sam wszedł do radiowozu i nie chciał z niego wyjść. Senator opublikował jednak kilkusekundowe nagranie z wczorajszej manifestacji, na którym widać, jak stoi w otwartym radiowozie i tłumaczy coś policjantom. W pewnym momencie zostaje siłą wepchnięty do samochodu. 

"Można byłoby mieć pretensję do policjanta o to, że użył siły wobec senatora tylko wtedy, gdyby wiedział, że ma do czynienia z osobą z immunitetem. Policjant takiej wiedzy nie miał. Legitymację okazywano innemu policjantowi. Policjanci nie muszą znać wszystkich senatorów" - podała Komenda Stołeczna Policji na Twitterze. "Nie zapominajmy, że policjanci kierowali komunikaty do uczestników nielegalnego zgromadzenia. Również do osób posiadających immunitet. Ktoś, kto decyduje się na pozostanie w miejscu działań, robi to świadomie i bierze na siebie ryzyko" - dodano.

Zobacz wideo Apel przedsiębiorców do rządu
Więcej o:
Komentarze (187)
Strajk przedsiębiorców. Szef MSWiA broni działań policji. "W pełni profesjonalne, środki były adekwatne"
Zaloguj się
 • enochnuckythompson

  Oceniono 59 razy 57

  Zatroskany o Wolske wyraz twarzy mariusza kaminskiego zawsze mnie wzrusza. Po zmianie wladzy oby srodki zatrzymania mariusza i kolegow byly adekwante. Nie wolno im dac uciec.

 • niktwazny126

  Oceniono 52 razy 46

  A ci protestujący przedsiębiorcy rozumiem jak górnicy- wywalali węgiel na ulicę, podpalali opony, rzucali krawężnikami... Nie? To chyba popełnili błąd. Wszyscy protestujący powinni się wzorować na górnikach. Wtedy osiągną co zamierzyli, a żadna polityczna policja się na nich nie rzuci.

 • roosevelt5

  Oceniono 44 razy 40

  Po pierwsze.
  Zgodnie z Art. 54 każdy ma prawo do wyrażania swoich poglądów, a zgodnie z Art. 32 Nikt nie może być dyskryminowany w życiu społecznym, politycznym czy gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.
  Takie ograniczenia można wprowadzić tylko gdy będzie ogłoszony stan nadzwyczajny.
  Sama ustawa o zwalczaniu epidemii nie wystarczy.
  I kto to mówi?
  Kamiński?
  To ten co był skazany za nadużywanie stanowiska władzy do walki politycznej.

 • biesczad1

  Oceniono 43 razy 37

  Cenzura w radiu, ZOMO na ulicach - to o taką "dobrą zmianę" chodziło?...

 • Moryc Welt

  Oceniono 35 razy 31

  Kamiński
  Dobrze wiesz, że łamiecie prawo.
  Prędzej czy później będzie odpowiadać za swoje czyny.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 31 razy 27

  Prezesa przed cmentarzem, na który nie wolno było wchodzić, trzeba było zamknąć.

 • ks.pedofil

  Oceniono 29 razy 25

  Instrukcja byla prosta: mozece strzelac. I badzcie pewni, ze w koncu zaczna.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX