Zaradkiewicza zastąpił były szef Ordo Iuris. Kim jest Aleksander Stępkowski?

W związku z rezygnacją Kamila Zaradkiewicza z funkcji pełniącego obowiązki pierwszego prezesa Sądu Najwyższego prezydent Andrzej Duda powierzył to stanowisko innemu sędziemu. Kim jest Aleksander Stępkowski?

W piątek prezydent Andrzej Duda powierzył sędziemu Aleksandrowi Stępkowskiemu wykonywanie obowiązków pierwszego prezesa Sądu Najwyższego do czasu powołania pierwszego prezesa SN - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Dotychczasowo pełniący te obowiązki sędzia Kamil Zaradkiewicz przekazał swoją rezygnację w czwartek.

Kim jest Aleksander Stępkowski?

Nowy tymczasowy prezes Sądu Najwyższego w latach 2015-2016 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych odpowiedzialnym za sprawy prawne i traktatowe oraz prawa człowieka. Jego nominację podpisała ówczesna premierka Beata Szydło.

Przez kilka lat był prezesem Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, a wcześniej zarządzał Centrum Prawnym Ordo Iuris jako dyrektor. Jest doktorem habilitowanym nauk prawnych i profesorem na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jak możemy przeczytać na stronie Ordo Iuris (przypomnijmy, że to radykalne stowarzyszenie prawników, którzy walczą m.in. z "ideologią gender" i chcą zaostrzenia kar dla kobiet dokonujących aborcji), Aleksander Stępkowski zajmuje się prawem porównawczym prywatnym i publicznym, a także myślą polityczną i prawną.

Powołanie Stępkowskiego do Sądu Najwyższego w 2018 roku nie obyło się bez kontrowersji: sędzia zgłosił swoją kandydaturę, a Krajowa Rada Sądownictwa pozytywnie ją zaopiniowała. Zrobiła to, mimo że wówczas sędzia był też obywatelem Wielkiej Brytanii (urodził się w Londynie), a ustawa o Sądzie Najwyższym wymaga, aby sędzia SN posiadał wyłącznie obywatelstwo polskie. Prezydent Andrzej Duda wręczył mu nominacje dopiero wtedy, gdy Wielka Brytania potwierdziła, że nie jest już jej obywatelem. 

Czytaj więcej: KRS wiedziała, że kandydat do SN nie spełnia wymogów. A i tak polecono go prezydentowi

Zobacz wideo Sędzia SN: Trzeba zapobiec temu, żebyśmy musieli żyć w kraju, gdzie będą sędziowie "nasi" i "wasi"
Więcej o:
Komentarze (252)
Zaradkiewicza zastąpił były szef Ordo Iuris. Kim jest Aleksander Stępkowski?
Zaloguj się
 • chi-neng

  Oceniono 51 razy 45

  Wyraz twarzy i wzroku mpwi sam za siebie, TEN nawet nie musi brac narkotykow, bo bez nich jest znarkotyzowany likierem naboznosci...

 • justas32

  Oceniono 52 razy 44

  Ordo Iuris to organizacja zrzeszająca przygłupów z wykształceniem prawniczym ...

 • iks77

  Oceniono 48 razy 42

  Jak zwalczanie dżumy cholerą... Bezwzględny karierowicz zastąpiony przez taliba.

 • antipatico

  Oceniono 50 razy 40

  Buzia taka narodowokatolicka, od razu widać, że nawiedzenie wyparło myślenie.

 • pregierz

  Oceniono 46 razy 40

  Skrajnie prawicowa sekciarska klika o poglądach katofaszystowskich. Niestety wpływowa. Tylko czekać na kolejne polowanie na czarownice i rozpalanie stosów.

 • religijnych.uczuc.obraza

  Oceniono 29 razy 29

  Członek skrajnie upolitycznionej organizacji zwanej Ordo Iuris p.o. PPSN? To gdzie to odpolitycznienie sądów?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX