Radosław Sikorski "gotowy do rywalizacji" w wyborach. Ma poparcie Gronkiewicz-Waltz

Radosław Sikorski zadeklarował, że jest gotowy do walki w wyborach prezydenckich. Jego kandydaturę wsparła była prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Walz.

Małgorzata Kidawa-Błońska postanowiła zrezygnować z kandydowania w wyborach prezydenckich. Poinformowała o tym opinię publiczną jeszcze przed piątkowym posiedzeniem zarządu Platformy Obywatelskiej, które ma rozpocząć się o 10:00. W takiej sytuacji partia potrzebuje nowego kandydata. Czy zostanie nim Radosław Sikorski? Były marszałek Sejmu i minister spraw zagranicznych zapewnił na Twitterze: Tak, jestem gotów stanąć do demokratycznej rywalizacji.

Sikorski, który dziś jest europosłem, w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" dodał: "Liczę na bardzo szybkie prawybory, w ciągu kilku dni. W postaci albo rady krajowej, albo konwencji przeprowadzonej zdalnie. Mogłoby to być zrobione w regionach, o ile wiem, mamy takie techniczne możliwości. Potwierdzilibyśmy, że jesteśmy partią ogólnopolską i demokratyczną". 

Zobacz wideo Radosław Sikorski: Tuska zohydzono przy pomocy mediów publicznych

Gronkiewicz-Walz popiera Sikorskiego

Innym wymienianym w mediach kandydatem jest Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Hanna Gronkiewicz-Walz, którą Trzaskowski zastąpił w stolicy, uważa, że to Sikorski byłby najlepszym wyborem PO. - Nie możemy stracić Warszawy ani Senatu, dlatego naszym kandydatem powinien być Radoslaw Sikorski, bo jest do tego przygotowany - napisała na Twitterze.

Gdyby Trzaskowski został wybrany prezydentem Polski, jego mandat w Warszawie wygasłby przed upływem kadencji. Wtedy zarządzone musiałyby być w stolicy nowe wybory, a do czasu ich przeprowadzenia miastem kierowałby komisarz wyznaczony przez premiera Mateusza Morawieckiego. 

Sikorski chciał zostać głową państwa w 2010 roku. Przegrał w prawyborach organizowanych w Platformie z Bronisławem Komorowskim, późniejszym prezydentem. 

Przeczytaj też:

W Gazeta.pl chcemy być dla Was pierwszym źródłem sprawdzonych informacji, ale też wsparciem i inspiracją w tych trudnych czasach. *PRZECZYTAJ NASZĄ DEKLARACJĘ *i weź udział w badaniu >>

Więcej o: