Zmiana kandydata PO przesądzona? "Otrzymaliśmy wytyczne odnośnie zbiórki podpisów"

Małgorzata Kidawa-Błońska wycofa się z prezydenckiego wyścigu? W piątek władze Platformy Obywatelskiej mogą wyłonić nowego kandydata. Najczęściej w tym kontekście padają nazwiska Rafała Trzaskowskiego i Radosława Sikorskiego. Lokalni działacze PO mieli już otrzymać wytyczne w sprawie przyszłej zbiórki podpisów.

Platforma Obywatelska może zmienić kandydatkę na prezydenta. Małgorzata Kidawa-Błońska jeszcze nie odniosła się wprost do tych doniesień, ale w piątek ok. godz. 10 ma zebrać się  zarząd Platformy Obywatelskiej. Na posiedzeniu może zostać wyłoniony nowy kandydat.

- Trzeba wygrać wybory z PiS-em, trzeba wygrać wybory z Dudą. Musimy się zorganizować, zebrać i ruszyć na przeciwnika skutecznie, jako cała formacja i Platforma. Tylko tyle - stwierdziła w czwartek wicemarszałkini Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska w rozmowie z dziennikarzami m.in. TVN24. - W tym momencie tak [kandyduję - red.]. Chcę wygrać wybory. Będziemy o tym rozmawiać - dodała, odpowiadając na pytanie, czy pozostanie kandydatką KO.

Platforma Obywatelska na dniach ruszy ze zbiórką podpisów pod nową kandydaturą? Lokalni działacze otrzymali wytyczne

Na głównego kandydata do zastąpienia Kidawy-Błońskiej wyrósł w ostatnich godzinach prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W tym kontekście wymienia się również europosła i byłego szefa MSZ Radosława Sikorskiego.

Wydaje się, że ogłoszenie nowego kandydata, a tym samym ponowne uruchomienie kampanijnej machiny, rzeczywiście nastąpi w piątkowe przedpołudnie. Działacze PO "z terenu" mieli już bowiem dostać wytyczne dotyczące zbierania podpisów. "Otrzymaliśmy wytyczne odnośnie zbiórki podpisów pod nową kandydaturą na prezydenta. Czasu będzie mało, więc trzeba się zorganizować" - powiedział jeden lokalnych polityków partii Borysa Budki w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Zaznaczył jednak, że wciąż nie wiadomo pod czyją kandydaturą te podpisy mają być zbierane. 

PAP twierdzi jednak, że udało jej się potwierdzić doniesienia o wytycznych ws. podpisów "u źródeł w kierownictwie partii". Co więcej, według źródeł agencji przesądzone już jest, że do kampanii prezydenckiej włączy się Trzaskowski. 

O tym, że od jutra ma ruszyć ponowna zbiórka podpisów dla kandydata PO poinformowała również Wirtualna Polska. [...] władze Platformy już wysłały do partyjnych struktur wytyczne, co do zbiórki podpisów pod nowym kandydatem PO. W partii ma być pełna mobilizacja, bo czas na zbiórkę będzie mocno ograniczony ze względu na krótkie terminy wyborcze" - czytamy na portalu. 

Więcej o: