Poznaliśmy wydatki Kancelarii Prezydenta. Ponad 880 mln złotych przez cztery lata

Posłowie Lewicy postanowili dowiedzieć się w Ministerstwie Finansów, ile "kosztowała" kadencja Andrzeja Dudy. Z odpowiedzi resortu, do której dotarła Wirtualna Polska, wynika, że od 2015 do 2019 r. z budżetu państwa na funkcjonowanie Kancelarii Prezydenta przeznaczono ok. 880 mln złotych.

Posłowie Lewicy zwrócili się do Ministerstwa Finansów o udostępnienie informacji na temat wydatków Kancelarii Prezydenta w ostatnich pięciu latach. Do odpowiedzi, której autorem jest podsekretarz stanu Tomasz Robaczyński, dotarła Wirtualna Polska.

Z pisma przesłanego przez resort finansów wynika, że w 2015 roku (do sierpnia urząd pełnił Bronisław Komorowski) Kancelaria Prezydenta "wydała" na swoje funkcjonowanie 163,5 mln złotych. W kolejnych dwóch latach "wykonanie wydatków budżetu państwa" rosło nieznacznie (164 mln zł w 2016 r. i 167 mln zł w 2017 r.), jednak w 2018 r. osiągnęło poziom 190 mln (z 200 mln zł zapisanych w ustawie budżetowej). W 2019 r. wydatki kancelarii Andrzeja Dudy wyniosły rekordowe 196 mln złotych. W budżecie państwa na 2020 r. prezydenccy urzędnicy mają do rozdysponowania 199,3 mln złotych.  

Zobacz wideo Kto wygrał w starciu o termin wyborów? Ocenia Ludwik Dorn

Jak podaje Wirtualna Polska, znaczna część budżetu Kancelarii Prezydenta przeznaczana jest na pensje - w 2019 r. na wynagrodzenia dla urzędników (361 w Kancelarii i 80 w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego) wydano ponad 51 mln złotych, a średnia pensja wyniosła ponad 10 tys. złotych. 

W styczniu 2020 r. prezydencki minister Paweł Mucha tak mówił o stale zwiększającym się budżecie Kancelarii Prezydenta: [...] aktywna prezydentura, bardzo dynamiczna prezydentura, obowiązki, które są związane z wykonywaniem kompetencji w ramach obowiązków krajowych i zagranicznych, oczywiście wiążą się z potrzebą wydatkowania określonych kwot finansowych. Kwestie, które są związane z wydatkowaniem środków, jest to przedmiot naszej szczególnej troski i uwagi - przekonywał Mucha podczas posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Dodał, że zaplanowany w ustawie budżet na 2020 rok (przypomnijmy - ponad 199 mln złotych) jest "bardzo racjonalny, bardzo oszczędny" i  "mieści się w granicach możliwości finansowych". 

Więcej o:
Komentarze (319)
Poznaliśmy wydatki Kancelarii Prezydenta. Ponad 880 mln złotych przez cztery lata
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 77 razy 71

  Utrzymanie rodziny królewskiej w UK kosztuje ok. 400 mln zł rocznie. Czyli Duda jest o połowę tańszy. Wpływ królowej na świat jest olbrzymi. A Duda - cóż, nawet jego przełożony Kaczyński nim gardzi, podobnie jak połowa Polaków ...

 • wlodwoz

  Oceniono 71 razy 69

  Cholernie drogi ten dudopis.

 • aala43

  Oceniono 70 razy 64

  ile zagranicznych wizyt odbył Duda w 2019? bo zapamiętali wszyscy tylko występ w Davos...

 • farah

  Oceniono 54 razy 52

  Dojnie! A ja myślałem, że zwykły idiota :)

 • wieraku

  Oceniono 46 razy 44

  Co zrobił ten Maliniak? Tańczył jak mu Kaczyński zagrał, usuwał się w cień swego pana J. Kaczyńskiego, czekał w przedpokoju na łaskawy gest starego , chorego psychicznie Satyra Kaczora

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX