Senat jednogłośnie wybrał wicemarszałka. Marek Pęk zastąpił Stanisława Karczewskiego

Senat najpierw podjął uchwałę o odwołaniu dotychczasowego wicemarszałka Stanisława Karczewskiego, następnie zagłosował za kandydaturą Marka Pęka. Głos "za" oddało 95 senatorów.

Stanisław Karczewski poinformował w środę, że rezygnuje z funkcji wicemarszałka Senatu. - To otwiera możliwość pracy w szpitalu i jednoczesne łączenie tego pięknego zawodu (lekarza - red.) może z również mniej pięknym, ale równie potrzebnym, polityka. W dalszym ciągu będę politykiem, aktywnym politykiem, nawet bardziej aktywnym. Na pewno będę bardziej ofensywnym politykiem, bo wiem, że tego potrzebuje Polska - mówił na konferencji prasowej. 

Marek Pęk nowym wicemarszałkiem Senatu

Na jego zastępcę Prawo i Sprawiedliwość wyznaczyło senatora Marka Pęka. Późnym wieczorem izba wyższa zajęła się zmianą na tym stanowisku. Zgodnie z procedurą najpierw przyjęto uchwałę o odwołaniu Karczewskiego, następnie głosowano nad nowym kandydatem. "Za" Markiem Pękiem było 95 senatorów, dwóch się wstrzymało, ani jeden nie był przeciw.

Zobacz wideo Szymon Hołownia - kim jest kandydat na prezydenta, który wyrasta na najpoważniejszego rywala Dudy?

- Dziękuję za ten wybór. Biorąc pod uwagę chwiejność obecnej większości w Senacie, z tak zwanej ostrożności procesowej, głosowałem za sobą. Okazało się to zbędne. Tym bardziej dziękuję senatorom, reprezentującym większość, że poparli moją kandydaturę. Zapewniam, że będę te obowiązki wykonywał z maksymalnym zaangażowaniem, uczciwie, najlepiej jak potrafię - powiedział po głosowaniu Pęk.

Więcej o: