Kim jest Marcin Szumowski? Brat ministra zdrowia wiązany z jednym z przedsiębiorców "afery maseczkowej"

Marcin Szumowski jest obecnie współtwórcą i prezesem zarządu polskiej spółki biotechnologicznej. "Gazeta Wyborcza" powiązała go z jednym z przedsiębiorców z afery dotyczącej zakupu bezużytecznych maseczek za 5 milionów złotych z budżetu państwa.

12 maja na łamach "Gazety Wyborczej" ukazał się tekst o tym, że Ministerstwo Zdrowia kupiło bezwartościowe maseczki ochronne za ponad 5 mln zł, na czym miał zarobić znajomy ministra Łukasza Szumowskiego, instruktor narciarstwa Łukasz G. W sprawie pojawia się także brat Łukasza Szumowskiego, Marcin. Z doniesień "GW" wynika m.in., że Marcin Szumowski miał dać Łukaszowi G. kontakt do wiceministra zdrowia Janusza Cieszyńskiego, który finalizował transakcję zakupu maseczek. Marcin Szumowski zapewnia jednak, że nie zna Cieszyńskiego.

Kim jest Marcin Szumowski?

Brat ministra zdrowia Łukasza Szymowskiego jest absolwentem kilku amerykańskich uczelni: University of Massachussetts, University of Illinois i University of Nevada, gdzie uzyskał tytuły magistra i doktora oraz MBA. Po powrocie do Polski w 2001 roku związał się z branżą farmakologiczną i biotechnologiczną. Współtworzył m.in. spółkę Medicalgorithmics SA, gdzie w latach 2005-2011 pełnił funkcję prezesa. Od 2012 roku jest współtwórcą i prezesem zarządu OncoArendi Therapeutics SA. To spółka biotechnologiczna, która koncentruje się na rozwijaniu nowych leków drobnocząsteczkowych, które mogą znaleźć zastosowanie w terapii chorób nowotworowych i chorób układu oddechowego - czytamy na stronie Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii. Marcin Szumowski jest także członkiem międzynarodowej sieci eksperckiej GLG Institute i współtwórcą trzech opublikowanych przez Komisję Europejską raportów dotyczących Inicjatywy Leków Innowacyjnych.

Przypomnijmy, że o Marcinie Szumowskim zrobiło się głośno już w marcu tego roku, kiedy jego spółka OncoArendi Therapeutics SA otrzymała dofinansowanie w wysokości 22 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Wówczas pojawiły się oskarżenia o nepotyzm, które brat ministra zdrowia odpierał. 

Zobacz wideo Janusz Cieszyński gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl

* * * 

W Gazeta.pl chcemy być dla Was pierwszym źródłem sprawdzonych informacji, ale też wsparciem i inspiracją w tych trudnych czasach. PRZECZYTAJ NASZĄ DEKLARACJĘ i weź udział w badaniu >>

Więcej o:
Komentarze (474)
Kim jest Marcin Szumowski? Brat ministra zdrowia wiązany z jednym z przedsiębiorców "afery maseczkowej"
Zaloguj się
 • starsza10

  Oceniono 114 razy 108

  A, to wszystko jasne! Marcin być może nie wykołował Łukasza, tylko się bracia umówili na rodzinny biznes, który ich ustawi do końca życia. Tyle, że albo z chciwości, albo z nieudolności, albo przez zemstę większych misiów, którzy nie należeli do rodziny, sprawa się rypła. Pan Profesor i Minister w jednym nie tylko okazał się nędznym zarządcą polskiej służby zdrowia, ale i uczestnikiem niezłego bałaganu. Panie Ministrze, czy to zaniedbanie, nadużycie, czy ciężkie przestępstwo? Może pański Kraska skomentuje? A gdyby kara leżała w pańskiej gestii, to jaką by pan wymierzył? No, niech się pan nie krępuje, w końcu chodzi o wartości podstawowe: zdrowie i pieniądze. Czy próbował pan się komuś zawierzyć? Choćby pomniejszemu? Premierowi? A gdzie ci wszyscy, co jeszcze wczoraj widzieli w Szumowskim zbawcę narodu. Wystąp koledzy i koleżanki, proszę przeprosić grzecznie!

 • krebs06

  Oceniono 72 razy 70

  jedna sitwa. Gęby pełne pustych frazesów, a przy każdej okazji napełniają własną kieszeń publicznymi pieniędzmi

 • jurek4491

  Oceniono 71 razy 67

  W taki o to sposób tak zwana DOBRA ZMIANA kręci lody - precz z PiS-m , nigdy więcej takiego BADZIEWA przy władzy .
  To co spotkało nasz kraj zawdzięczmy WIEŚNIAKOM bo to chłopki zagrodowe głosowały na PiS .

 • mrfunnyandnotso

  Oceniono 63 razy 59

  Jak to kim jest Marcin Szumowski? Hochsztaplerem i beneficjentem nepotyzmu.

 • kiesier

  Oceniono 59 razy 57

  Afera 2015 - minister Sikorski zamówił w restauracji ośmiorniczki - strata 50zł.
  Afera 2020 - minister Szumowski kupił od kolegi brata trefne maseczki - strata 5.000.000zł.

 • acototak

  Oceniono 50 razy 50

  I w ten sposób prezes ma haka na Szumowskiego. Teraz wyda każdą, nawet najbardziej absurdalną, opinię.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX