Prezydent Andrzej Duda podpisał nową Strategię Bezpieczeństwa Narodowego

Prezydent Andrej Duda podpisał nową Strategię Bezpieczeństwa Narodowego. Zastąpi ona dokument, który obowiązywał od grudnia 2014 roku.

Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie zatwierdzające Strategię Bezpieczeństwa Narodowego. W uroczystości brali udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

- Ostatnia strategia obowiązywała od grudnia 2014 roku; jakże inna była wtedy rzeczywistość naszego bezpieczeństwa pod względem militarnym, infrastrukturalnym, jak i zdrowotnym - mówił Andrzej Duda podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Nowa Strategia Bezpieczeństwa Narodowego. Pierwszym filarem "bezpieczeństwo państwa i obywateli"

Prezydent Polski zapewnił, że podpisana przez niego Strategia Bezpieczeństwa Narodowego uwzględnia wszystkie aspekty, które wydarzyły się pomiędzy 2014 r. a dniem dzisiejszym - także kwestie związane z epidemią.

W podpisanym przez Andrzeja Dudę dokumencie czytamy, że Rzeczpospolita Polska powinna "rozwijać zdolności systemu ochrony zdrowia oraz struktur administracji publicznej do zwalczania zagrożeń epidemicznych, zwłaszcza chorób wysoce zakaźnych i szczególnie niebezpiecznych" m.in. dzięki rozbudowie zaplecza diagnostycznego i włączeniu środków ochrony i sprzętu medycznego  do programu rezerw strategicznych, a także "podejmować działania z zakresu profilaktyki i edukacji zdrowotnej, wczesnej diagnozy i rehabilitacji" oraz "rozszerzyć wsparcie dla osób niepełnosprawnych i niesamodzielnych".

Dokument, który podpisał prezydent Andrzej Duda, został zatwierdzony przez Radę Ministrów 30 kwietnia. Jego pierwszy zarys przedstawiło kierownictwo Biura Bezpieczeństwa Narodowego dwa lata temu. Strategia Bezpieczeństwa Narodowego jest dokumentem jawnym, a z jej treścią można zapoznać się TUTAJ. Na jej bazie powstaną szczegółowe wytyczne dotyczące kierunków rozwoju bezpieczeństwa, które zostaną utajnione. 

Zobacz wideo Kto wygrał w starciu o termin wyborów? Ocenia Ludwik Dorn
Więcej o: