Budka: Wierzę, że Morawiecki i Sasin zostaną rozliczeni przed Trybunałem Stanu. Kaczyński wywinie się jako szeregowy poseł

- Wierzę w to, że ci ludzie zostaną wreszcie rozliczeni przed Trybunałem Stanu. Zarówno Mateusz Morawiecki, jak i pan Sasin - powiedział Borys Budka i dodał, że traktują oni Polskę "jak prywatny folwark". Przewodniczący PO nie odpowiedział wprost, czy Małgorzata Kidawa-Błońska dalej będzie kandydatką KO na urząd prezydenta.

W poniedziałek gościem Łukasza Rogojsza w Porannej Rozmowie Gazeta.pl był Borys Budka, lider Platformy Obywatelskiej i poseł na Sejm. W piątek, wraz z innymi politykami Koalicji Obywatelskiej, ogłosił, że składa wniosek o odwołanie Jacka Sasina z funkcji ministra aktywów państwowych i wicepremiera. Powodem są wybory prezydenckie, które Prawo i Sprawiedliwość przygotowywało, a które ostatecznie się nie odbyły.

Po pierwsze wniosek o wotum nieufności, czyli odpowiedzialność polityczna. Po drugie, odpowiedzialność karna z kodeksu karnego za przestępstwo urzędnicze i ewentualnie zarzuty dotyczące naruszenia dyscypliny finansów publicznych, jeśli takowe będą słuszne. No i oczywiście odpowiedzialność już później przed Trybunałem Stanu. Tak, wierzę w to, że ci ludzie zostaną wreszcie rozliczeni przed Trybunałem Stanu. Zarówno Mateusz Morawiecki, jak i pan Sasin

- powiedział szef Platformy Obywatelskiej i dodał, że "to są ludzie, którzy traktują Polskę jak prywatny folwark". Podkreślił, że na podstawie "wewnętrznych ustaleń na Nowogrodzkiej anulowali wybory", zamiast legalnie je przełożyć, wprowadzając stan klęski żywiołowej.

Natomiast ci panowie wybrali formułę "bez trybu". Ale to jest charakterystyczne dla Kaczyńskiego. Charakterystyczne dla ludzi, którzy nie szanują własnego państwa, własnego kraju. Oni im więcej powiedzą frazesów patriotycznych, tym bardziej pokazują swoje zakłamanie

- stwierdził Borys Budka. Polityk zaznaczył, że "najgorsze w tym wszystkim jest to, że znowu Kaczyński się wywinie", bo jest tylko "szeregowym posłem".

Borys Budka o kandydaturze Małgorzaty Kidawy-Błońskiej

Przewodniczący PO został również zapytany, czy Małgorzata Kidawa-Błońska dalej będzie kandydatką Koalicji Obywatelskiej na prezydenta.

Jestem po spotkaniu z liderami pozostałych ugrupowań tworzących Koalicję Obywatelską. Rozmawiam z zarządem Platformy Obywatelskiej. Z pewnością będziemy w bardzo krótkiej formule, jeżeli już zostaną zarządzone wybory, powtarzać również nasze czynności. To znaczy, skoro nowe wybory, to nowa rekomendacja, nowe potwierdzenie kandydatury. Więc te decyzje są przed nami. Ale dzisiaj za wcześnie, by mówić w jakich dniach to będzie, bo nie znamy jeszcze kalendarza wyborczego

- powiedział Budka i dodał, że kiedy zostaną ogłoszone wybory, będą zawiązywać nowy komitet wyborczy.

Więcej o:
Komentarze (71)
Budka: Wierzę, że Morawiecki i Sasin zostaną rozliczeni przed Trybunałem Stanu. Kaczyński wywinie się jako szeregowy poseł
Zaloguj się
 • punter

  Oceniono 11 razy 9

  Budka, za młody jesteś żeby to pamiętać, ale 10 lat temu nijaki Schetyna to samo o Ziobrze mówił.

  Jesteście niestety partią nieudaczników, PiS sprytem i bezkompromisowością zjada was na śniadanie o wypróżnia się wami na odległość.

 • pczar

  Oceniono 6 razy 6

  Czy tak samo jak rozliczyliscie Ziobre przez osiem lat panowania?

 • sailor2016

  Oceniono 12 razy 6

  Kaczyński może spokojnie odpowiadać za sprawstwo kierownicze przed sądem powszechnych ja pospolity oprych, którym jest.

 • gesipipek65

  Oceniono 8 razy 4

  Lenin wiecznie żywy nijaki Borys ośmiesza się w kazdej swej wypowiedzi. Rano w/g niego coś jest białe a wieczorem to samo już czarne. W PO panuje od wielu tygodni jakaś schizofrenia myślowa i totalna panika.

 • jupcio

  Oceniono 3 razy 3

  Wiara to za mało, to trzeba po prostu zrobić a suweren musi tego dopilnować.Pamiętamy jak Platforma przybierała się do postawienia Ziobry przed TS. Po głosowaniu Ziobro miał dobrą bekę z Platformy, z jej nieporadności a może strachu przed konsekwencjami tego czynu.

 • stigma

  Oceniono 3 razy 3

  Z całym szacunkiem, ale WIERZĘ i WRESZCIE ("Wierzę w to, że ci ludzie zostaną wreszcie rozliczeni przed Trybunałem Stanu") to nie są słowa, których oczekujemy (my, wyborcy) od największej opozycyjnej partii. To my, wyborcy, możemy wierzyć, że opozycja wreszcie etc.
  Od opozycji oczekujemy: woli walki, szybkiego ogarniania zmieniającej się rzeczywistości politycznej, umiejętności współdziałania z innymi ugrupowaniami na rzecz kraju a nie partykularnych interesów i grania twardo, a jednocześnie możliwie moralnie. Czyli trzeba mieć swoją mocną, zrozumiałą wizję, która wyprzedza przekaz z Nowogrodzkiej, a nie działać reaktywnie. I MÓWIĆ JĘZYKIEM CZYNU.

 • chi-neng

  Oceniono 7 razy 3

  BRAWO, panie Budka!
  Tak trzymac!
  WYMIENCIE M, KIDAWE-BLONSKA NA BODNARA.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX