PiS opracowało już zmiany w kodeksie wyborczym. RMF FM: Nie trzeba będzie znów zbierać podpisów

Prawo i Sprawiedliwość przygotowało już zmiany w kodeksie wyborczym, dotyczące nadchodzących wyborów prezydenckich - podaje nieoficjalnie RMF FM. W nowych przepisach ma być zwiększona rola Państwowej Komisji Wyborczej, nie będzie konieczne też ponowne zbieranie podpisów przez kandydatów, którzy dotychczas zostali zarejestrowani.

Trwają ustalenia dotyczące nowego terminu wyborów prezydenckich. Pierwotnie miały odbyć się 10 maja w formie korespondencyjnej. Ustawa w tej sprawie została przegłosowana przez Sejm 7 maja.

W sprawie zorganizowania wyborów prezydenckich w nowym terminie porozumieli się wcześniej liderzy Zjednoczonej Prawicy: prezes PiS Jarosław Kaczyński i przewodniczący Porozumienia Jarosław Gowin. Politycy koalicji zapowiedzieli, że zostanie przygotowana nowelizacja przegłosowanych w czwartek przepisów.

Zobacz wideo Czy prawica jest nadal zjednoczona? Komentuje wiceprezes Porozumienia

Wybory prezydenckie. PiS przygotowało zmiany w kodeksie wyborczym

Jak informuje RMF FM, zmiany w kodeksie wyborczym są już gotowe. Państwowa Komisja Wyborcza ma mieć przywrócone uprawnienia dotyczące organizacji przebiegu głosowania. PKW ma decydować także o kształcie kart wyborczych i ich rozsyłaniu.

Nowelizacja zakłada również, że podpisy zebrane pod kandydaturami polityków startujących w wyborach zachowają ważność. Będą musiały je zbierać jedynie te osoby, które wcześniej nie rejestrowały swojej kandydatury.

Platforma Obywatelska zapowiada, że w poniedziałek rano złoży w Sejmie własny projekt nowelizacji kodeksu wyborczego w związku z wyborami prezydenckimi. Zakłada ona m.in., iż wybory miałyby charakter mieszany i przeprowadziłaby je Państwowa Komisja Wyborcza. Pakiety wyborcze miałyby być przekazywane wyborcom za potwierdzeniem odbioru.

Z nieoficjalnych doniesień wynika, że Prawo i Sprawiedliwość chciałoby przeprowadzić wybory 28 czerwca. Ze względu na wyborczy kalendarz może to się okazać jednak niemożliwe. Wiadomo natomiast, że mają odbyć się wyłącznie w formie korespondencyjnej.

--

W Gazeta.pl chcemy być dla Was pierwszym źródłem sprawdzonych informacji, ale też wsparciem i inspiracją w tych trudnych czasach. PRZECZYTAJ NASZĄ DEKLARACJĘ i weź udział w badaniu >>

Więcej o: