Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN przerwało obrady. Od południa niewiele się wydarzyło

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego przerwało obrady zwołane na 8 maja przez pełniącego obowiązki pierwszego prezesa SN Kamila Zaradkiewicza. Miało na nich wybrać komisję skrutacyjną niezbędną w procesie wyłaniania pięciu kandydatów na stanowisko Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego.

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego wznowi obrady jutro w południe. W trakcie obrad nie udało się nawet powołać komisji skrutacyjnej. Jest ona niezbędna w procesie wyłaniania pięciu kandydatów na stanowisko Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego. Spośród wyłonionych kandydatur prezydent Andrzej Duda wybierze Pierwszego Prezesa na sześcioletnią kadencję. Na zgromadzenie przyjechało 97 spośród 99 sędziów.

Obrady SN ws. wyboru prezesa przerwane

W związku z pandemią sędziowie obradują w sześciu salach. Z końcem kwietnia skończyła się kadencja pierwszej prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf. Przed zakończeniem tej kadencji dwukrotnie był ustalany termin Zgromadzenia Ogólnego, ale z powodu pandemii obydwa terminy zostały odwołane.

Od 1 maja obowiązki Pierwszego Prezesa pełni sędzia Kamil Zaradkiewicz, wskazany na to stanowisko przez prezydenta Andrzeja Dudę. Zadaniem pełniącego obowiązki Pierwszego Prezesa jest przeprowadzenie wyborów w Sądzie Najwyższym, czyli zwołanie Zgromadzenia Ogólnego.

Krzysztof Rączka o przebiegu obrady SN

Piątkowe posiedzenie rozpoczęło się o godzinie 12. - My ósmą godzinę siedzimy w zamkniętym pomieszczeniu, w zamkniętym obiegu powietrza, to są warunki w tej chwili, które zagrażają naszemu zdrowiu. Wystarczy, że jedna osoba w tym gremium jest nosicielem koronawirusa, to w tej chwili już jesteśmy wszyscy "właścicielami" tego koronawirusa - relacjonował w TVN24 sędzia SN Krzysztof Rączka. Według sędziego prowadzący obrady tymczasowy prezes Kamil Zaradkiewicz ignorował wnioski sędziów, a samo posiedzenie toczyło się bez ustalonego porządku. Zaradkiewicz miał też odmówić mediom, które chciały relacjonować obrady. Informował o tym na Twitterze także karnista z UJ Dominik Zając. "P. O. I Prezesa SN uniemożliwił mediom wstęp na Zgromadzenie Ogólne. Dodatkowo forsowano głosowanie w istocie poza procedurą, z naruszeniem ustawy. Najpewniej będzie fiasko, choć dalej trwają próby procedowania zgodnie z prawem" - pisał. Dziennikarz RMF FM Tomasz Skory zwrócił uwagę, że takie sytuacje dotychczas się nie zdarzały.

Więcej o:
Komentarze (240)
Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN przerwało obrady. Od południa niewiele się wydarzyło
Zaloguj się
 • hamsterx

  Oceniono 69 razy 59

  Kolejna sprawa która przerasta intelektualnie jakiegoś pisiora
  poproście o pomoc jakiegoś tuza intelektu np. caryce

 • polakadam

  Oceniono 49 razy 47

  Zaraz pisuary zauważą że zostawili jakieś luki w procedurze i nie uda im się opanować Sądu Najwyższego. A to dla nich sprawa życia i smierci. Jak nie przejmą kontroli to mogą siedzieć.

 • f451

  Oceniono 47 razy 41

  PISowski Komisarz polityczny niszczy Sąd Najwyższy....
  Tego państwa już nie ma... Został mafijny folwark....

 • marcellon

  Oceniono 40 razy 38

  Mam nadzieje, ze zaden sedzia sprzed upolitycznienia SN nie da sie kupic czy wziac na przeczekanie. Walczylismy i walczymy o Was. Liczymy na Was. Inaczej zapiszecie sie na kartach historii jako kolaboranci oraz skorumpowane pacynki Kaczki.

 • huragan70

  Oceniono 36 razy 34

  Nie przerasta. To jest celowy sabotaż bo jeśli zgromadzenie nie wyłoni tych 5 kandydatów, to długopis może powołać I prezesa SN wg własnego uznania. Więc to jest najprawdopodobniej celowa obstrukcja Zaradkiewicza

 • bopaw1957

  Oceniono 37 razy 33

  Jeszcze 4 lata temu w UE byliśmy w czołówce krajów praworządnych i rozwijających się.
  Nastał kaczyzm i "wstawanie z kolan".
  Przykre :-(

 • ma.glo

  Oceniono 32 razy 28

  Zaradkiewicz będzie już o czwartej rano w pidżamie...
  po grzybkach...

 • bolko_w_majtach

  Oceniono 31 razy 27

  SN byl oaza normalnosci. BYL. Wystarczylo ze jedne obrady poprowadzil przedstawiciel BYDLA, i juz mamy kartonowe standarty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX