Postępowanie dyscyplinarne ws. sędziego Żurka. Pozwał Zaradkiewicza i chciał, by wykluczono go z SN

Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych Przemysław Radzik poinformował, że sędzia Waldemar Żurek będzie miał postępowanie dyscyplinarne za pozwanie Kamila Zaradkiewicza, który pełni funkcję p.o. prezesa Sądu Najwyższego. Żurek zarzucił mu, że nie można go nazwać prawdziwym sędzią, bo wybrała go nowa, polityczna KRS. Chciał też usunięcia Zaradkiewicza z SN.

Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych Przemysław W. Radzik poinformował w piątek, że podjęto czynności wyjaśniające w sprawie krakowskiego sędziego Waldemara Żurka, który w czwartek 7 maja pozwał Kamila Zaradkiewicza i reprezentowany przez Sąd Najwyższy Skarb Państwa. Jak opisywał portal OKO Press, Żurek zarzucił Zaradkiewiczowi, że nie jest prawdziwym sędzią, bo został wybrany przez nową KRS. Alarmował także, że w związku z tym Zaradkiewicz nie powinien mieć prawa do podejmowania decyzji w Sądzie Najwyższym, w tym do zwoływania zgromadzenia, które ma wybrać nowego prezesa SN.

Zobacz wideo Sędzia SN: Trzeba zapobiec temu, żebyśmy musieli żyć w kraju, gdzie będą sędziowie

Sędzia Żurek pozwał Zaradkiewicza. Będzie postępowanie dyscyplinarne

Rzecznik dyscyplinarny wskazuje, że wszczyna śledztwo ws. Żurka z powodu: "uzasadnionego podejrzenia popełnienia przewinienia dyscyplinarnego polegającego na podjęciu przez ustalonego sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie działań prawnych kwestionujących skuteczność powołania Kamila Zaradkiewicza do pełnienia urzędu sędziego Sądu Najwyższego oraz kwestionujących jego stosunek służbowy pełniącego obowiązki I Prezesa Sądu Najwyższego, a w dalszej kolejności kwestionujących umocowanie konstytucyjnego organ Rzeczypospolitej Polskiej - Krajowej Rady Sądownictwa, to jest zachowań przynoszących ujmę godności sędziego i podważających zaufanie do jego niezawisłości, niezależności i bezstronności, a zatem działań stanowiących uchybienie godności urzędu".

"To pierwsza dyscyplinarka, w której zastosowano ustawę kagańcową" - opisuje OKO. Press. Portal wskazuje, że zarzucone Żurkowi działania "kwestionujące stosunek służbowy sędziego, skuteczność powołania sędziego lub umocowania konstytucyjnego organu RP” to przewinienie opisywane w artykule 107 par. 1 pkt 3 ustawy o ustroju sądów powszechnych. Przepis ten został wprowadzony przez PiS w ramach tzw. ustawy dyscyplinującej sędziów.

***

W Gazeta.pl chcemy być dla Was pierwszym źródłem sprawdzonych informacji, ale też wsparciem i inspiracją w tych trudnych czasach. PRZECZYTAJ NASZĄ DEKLARACJĘ i weź udział w badaniu >>

Więcej o:
Komentarze (342)
Postępowanie dyscyplinarne ws. sędziego Żurka. Pozwał Zaradkiewicza i chciał, by wykluczono go z SN
Zaloguj się
 • mikejar

  Oceniono 154 razy 128

  SEDZIA NIE MA PRAWA MIEC WLASNEJ OPINII. !!!!!!!!!!
  Do czego to dochodzi. ZARADKIEWICZ NIE JEST SEDZIA NOMINOWANYM !!!
  ZOSTAL POWOLANY NA SEDZIEGO PRZEZ NEO-KRS KTORY NIE JEST UZNANY ANI PRZEZ TRYBUNAL EUROPEJSKI ANI PRZEZ SAD NAJWYZSZY W POLSCE.

  RADZIK TO OSZOLOM BEZ KOMPETENCJI , DZIWKA PISOWSKA.

 • marberlin

  Oceniono 95 razy 73

  Sędziowie z partią, partia z sędziami. Przypomina mi to bitwę o Stalingrad, gdzie specjalni komisarze NKWD roztrzeliwały swoich żołnierzy za jeden krok w tył. Sukinwysyny przysięgaliście strzec prawa a nie jakieś pomyje z Żoliborza. Później była destalinizacja a my będziemy mieli dekaczanizacje.

 • oloros11

  Oceniono 49 razy 39

  24 sierpnia 1934 r Zebranie sedziow niemieckich przemawia zaproszony gość dr literatury
  "Silne państwo musi mieć możliwość usuwania nienadających się urzednikow. Dotyczy to również sędziów. Idea nieusuwalności sędziego powstała w gronie obcych nam intelektualistów, ludzi obcych naszemu Narodowi"
  dr Joseph Goebbels

 • gregolsztyn

  Oceniono 54 razy 38

  Będzie jak w „Psach”. Komisja weryfikacyjna i tych, którzy łamali prawo, sprzedali się bolszewikom po prostu wyrzucić z zawodu. radzik, nawacki, zaradkiewicz to jaskrawe przykłady takich sprzedajnych pachołków ziobry

 • sverir

  Oceniono 61 razy 37

  Lemańska pozwoliła sobie na politykowanie i gamoń Radzik milczy. Żurek coś tam powiedział i Radzik już działa. Ach, te kredyty, gdyby nie one, Radzik z pewnością byłby sprawiedliwszy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX