Hermeliński nie zgadza się z komunikatem PKW. "Formalnie cisza wyborcza obowiązuje"

W czwartek Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że cisza wyborcza przed wyborami prezydenckimi 10 maja nie będzie obowiązywać. Natomiast były szef PKW Wojciech Hermeliński w rozmowie z RMF FM stwierdził, że "formalnie" będzie obowiązywać, ponieważ "nikt nie odwołał niedzielnego głosowania".

W czwartkowym komunikacie Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że obowiązujące prawo pozbawiło ją "instrumentów koniecznych do wykonywania jej obowiązków", czyli przeprowadzenia wyborów prezydenckich. W związku z tym, jak czytamy, "nie będzie obowiązywać tzw. cisza wyborcza, tj. zakaz prowadzenia agitacji wyborczej i podawania do wiadomości publicznej wyników sondaży dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych".

Czytaj więcej: Wybory 2020. PKW: Nie będzie ciszy wyborczej. Powołano się na ustawę z 16 kwietnia

Były szef PKW: Formalnie cisza wyborcza obowiązuje

Z kolei były przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński w rozmowie z RMF FM zaprzeczył temu i powiedział, że "formalnie cisza wyborcza obowiązuje od północy".

Nikt nie odwołał niedzielnego głosowania, kalendarz wyborczy biegnie, kampania może trwać do północy. Komunikat PKW nie ma mocy powszechnie obowiązującego prawa

- stwierdził Wojciech Hermeliński.

Przypomnijmy, że Jarosław Kaczyński i Jarosław Gowin wydali w środę wieczorem oświadczenie, zgodnie z którym głosowanie odbędzie się w nowym terminie w trybie korespondencyjnym. Wybory prezydenckie, które najprawdopodobniej odbędą się w lipcu, zorganizować ma Państwowa Komisja Wyborcza.

Zobacz wideo Jakie będzie zdanie SN ws. wyborów? Komentuje Marcin Ociepa
Więcej o: