Sikorski: Wizja Kaczyńskiego przypomina tę gen. Franco. "Chce stworzyć katolickie państwo"

"Jarosław Kaczyński chce stworzyć katolickie państwo narodu polskiego. Jego wizja przypomina tę Salazara, czy nawet bardziej Franco" - powiedział w rozmowie z portalem euobserver.com Radosław Sikorski. Europoseł Koalicji Obywatelskiej stwierdził również, że prezes PiS-u "nie reprezentuje poglądów wszystkich Polaków".

"Jarosław Kaczyński chce stworzyć katolickie państwo narodu polskiego. Jego wizja przypomina tę Salazara, czy nawet bardziej Franco, z tą różnicą, że może liczyć na wsparcie Stanów Zjednoczonych" - powiedział Radosław Sikorski w wywiadzie dla portalu euobserver.com. Przypomnijmy, że Antonio de Oliveira Salazar i Francisco Franco sprawowali dyktatorską władzę odpowiednio w Portugalii i Hiszpanii

Europoseł Koalicji Obywatelskiej pokusił się też o inne interesujące porównanie. "Kaczyński jest anachroniczny, zanurzony w latach 70. Przypomina nieco Gierka, który był miękkim i rozrzutnym komunisto-nacjonalistą. Choć Gierek tak naprawdę modernizował kraj, a Kaczyński tego nie robi". 

Zobacz wideo Czekają nas wcześniejsze wybory do Sejmu? Ocenia Ludwik Dorn

Radosław Sikorski: Kaczyński wytyczył szlak przed Orbanem, Brexitem i Trumpem

W wywiadzie dla euobserver.com były minister spraw zagranicznych skomentował też przesunięcie terminu wyborów prezydenckich w Polsce. Miało do nich dojść 10 maja, jednak w wyniku umowy Kaczyńskiego z Jarosławem Gowinem, głosowanie korespondencyjne odbędzie się najprawdopodobniej w lipcu. Zdaniem Sikorskiego, takie działanie koalicji rządzącej było "niedemokratyczne". 

"Dwóch posłów po prostu wydało oświadczenie, że wybory się nie odbędą. To wszystkie. Technicznie rzecz biorąc, nic się nie zmieniło. Zgodnie z prawem wybory mają obyć się w niedzielę. Mamy do czynienia z totalnym pobojowiskiem. Wkraczamy na terytorium pod nazwą 'triumf woli'" - ocenił Sikorski. 

Europoseł KO został też zapytany o zaognione relacje między PiS-em a Unią Europejską, przejawiające się m.in. w interwencjach Komisji Europejskiej ws. reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości. Na pytanie, dlaczego wizja Kaczyńskiego wygrywa w tak euroentuzjastycznym kraju, Sikorski odpowiedział, że istotną rolę odgrywa tu "tradycjonalistyczny i prowincjonalny Kościół Katolicki". Udało się to również - jak dodał Sikorski - ponieważ prezes PiS-u zbudował wokół siebie "bolszewicką sektę", a krajowa opozycja pozostaje podzielona. 

"Kaczyński reprezentuje szerszy nurt światowej prawicy, skierowanej przeciwko merytokracji, integracji i globalizacji. To on wytyczył szlak przed Viktorem Orbanem. Zresztą również przed brexitem i Donaldem Trumpem" - dodał Sikorski, wskazując jednak, że "Kaczyński nie reprezentuje poglądów większości polskiego społeczeństwa".

Więcej o: