Sprawdzą, które gminy przekazały Poczcie spisy wyborców. Jest zawiadomienie do prokuratury

Sieć Obywatelska - Watchdog Polska sprawdza, które gminy przekazały Poczcie Polskiej spisy wyborców, choć nie było ku temu podstawy prawnej. Do prokuratury trafiły już pierwsze zawiadomienia dotyczące tej sprawy.

Przypomnijmy, że w nocy z 22 na 23 kwietnia do wszystkich gmin w Polsce rozesłany został e-mail z prośbą o udostępnienie spisów wyborców. Spisy te były potrzebne Poczcie Polskiej, która miała dostarczyć pakiety wyborcze 30 milionom obywateli mających prawo głosu w zbliżających się wyborach prezydenckich. Wielu samorządowców odmówiło udostępnienia danych mieszkańców, wskazując, że nie ma do tego podstawy prawnej. Okazuje się jednak, że część gmin przesłała spisy wyborców Poczcie Polskiej. Ile ich jest? Sieć Obywatelska - Watchdog Polska próbuje się tego dowiedzieć. Rozesłała zapytanie do wszystkich polskich gmin (jest ich 2477) i czeka na odpowiedź.

"Na podstawie danych z około 30 proc. urzędów wiemy, że 8 proc. gmin przekazało spisy, 60 proc. nie zrobiło tego, a 32 proc. udzieliło niejednoznacznej odpowiedzi. Jesteśmy zdeterminowani, żeby ustalić, jak było w rzeczywistości. W każdej gminie. Będzie to długotrwały proces, jednak uważamy, że to jest nasze narodowe przywracanie pamięci o Art. 7 Konstytucji RP" - czytamy na stronie internetowej Sieci Obywatelskiej - Watchdog Polska.

Wspomniany artykuł 7 polskiej konstytucji mówi, że "organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa".

Watchdog Polska zawiadamia prokuraturę. Chodzi o takie gminy jak Dobra, Pniewy czy Radziłów

Wolontariuszka organizacji stworzyła mapę, na której zaznacza, które gminy odmówiły przekazania spisów wyborców (kolor zielony), które odpowiedziały Poczcie Polskiej pozytywnie (kolor czerwony), a które udzieliły nieprecyzyjnej odpowiedzi (kolor żółty). Na mapie tej znajdują się także gminy, na których temat złożono zawiadomienie do prokuratury (kolor czarny). Jest ich już 26. 

"Ta mapa jest robiona spontanicznie. A przede wszystkim niepełna i pełna wątpliwości (kolor żółty). Nie daje Wam możliwości obejrzenia, jak poradzili sobie z przestrzeganiem prawa znani Wam włodarze. W przyszłym tygodniu zaprosimy Was do wspólnej analizy danych z gmin" - wyjaśnia Watchdog Polska.

- Samo wysłanie zawiadomienia nie kończy sprawy. Zakładamy, że jeśli prokuratorzy będą odmawiać wszczęcia postępowania albo je umarzać, będziemy te decyzje skarżyć i pojawiać się w sądach na wszystkich sprawach zażaleniowych - w rozmowie z "Rzeczpospolitą" zapowiedział Szymon Osowski z Sieci Obywatelskiej - Watchdog Polska.

Organizacja pozarządowa zdaje sobie sprawę z tego, że przed nią ogrom pracy.

"Sprawy będą się ciągnąć latami, ale cel jest wyższy. Cały system ochrony praw musi zacząć bronić Art. 7. Inaczej nie ma dla Polski demokratycznej przyszłości. Obywatele właśnie się o tym boleśnie przekonali" - pisze Sieć Obywatelska - Watchdog Polska. 

Więcej o:
Komentarze (155)
Sprawdzą, które gminy przekazały Poczcie spisy wyborców. Jest zawiadomienie do prokuratury
Zaloguj się
 • nowyemeryt

  Oceniono 72 razy 66

  Pocałujta wójta !
  Niektórzy byli nawet dumni ,że szybko przekazali wrażliwe dane do PP,
  na polecenie towarzysza Sasina!

 • acototak

  Oceniono 66 razy 60

  Reżimowa prokuratura zapewne umorzy te postępowania, ale i tak bardzo dobra inicjatywa. Tępić łamanie prawa.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 51 razy 45

  Niech zgadnę, dane natychmiast przekazały gminy z Podlasia, Podkarpacia, Lubelskiego, Kieleckiego i wschodnia Małopolska?
  Czyli z terenów naszego zagłębia gospodarczego i kulturalnego?

 • borul

  Oceniono 43 razy 39

  Niestety mieszkam w jednym z tych czerwonych miejsc. To prowincjonalne byłe wojewódzkie miasto na wschodzie. Przez kilkaset lat było dumne z założyciela - hetmana wielkiego koronnego, teraz jest dumne, że 70% głosuje na pis. A prezydent przekazał listy z peselami chyba jeszcze zanim otrzymał żądanie od poczty

 • krotkizzoliborza

  Oceniono 40 razy 34

  Dziki wschód ma się dobrze

 • gonzo44

  Oceniono 37 razy 29

  Ściana wschodnia, od Białegostoku, po Lublin, Podkarpacie, centralna wyspa w łódzkiem.... kogoś to dziwi?

 • lucek10

  Oceniono 33 razy 27

  Pisowscy przestępcy miesiącami ukrywali swoje nazwiska choć twierdzili, że działali legalnie. Nawet zasłonili się pomocą kolesia z RODO. Teraz widać, ze pisowska mafia przekazująca nielegalnie dane tysięcy Polaków działa najbardziej na Wschodzie i Południu. Teraz zacznie się kręcenie, usprawiedliwianie.... Oskarżenia prokuratury powinny być już teraz gotowe, bo to jej zadanie!

 • starszy-65

  Oceniono 27 razy 25

  Bardzo dobra inicjatywa bo "szeregowy obywatel" już by siedział a administracja pisowska jest pod ochroną partyjną jak w PRL czy ZSRR.

 • szcz9

  Oceniono 29 razy 21

  Radziłów - no tak. Tam jest długa tradycja uległości wobec władzy bez względu na to jaka jest. W lipcu 1941 dla nienieckich okupantów mieszkańcy spalili swoich sąsiadów Żydów, a teraz służą PiS-owi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX