Rozpoczynają się wybory pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Sędziowie wyłonią pięciu kandydatów

W piątek w Sądzie Najwyższym rozpocznie się procedura wyboru pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. W południe ma zebrać się Zgromadzenie Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego w celu wyłonienia pięciu kandydatów na to stanowisko.

Jak mówi Krzysztof Michałowski z biura prasowego Sądu Najwyższego, wybory odbywają się w kilku etapach. Na pierwszym z nich wybierani są sędziowie, którzy wezmą udział w wyborach na pierwszego prezesa. Każdy z sędziów wskazuje jednego kandydata. Sędziowie wyłonieni na tym etapie mogą zgodzić się na kandydowanie lub nie. Kolejny krok to wypowiedzi sędziów, którzy zgodzili się kandydować, dotyczące ich wizji funkcjonowania SN. Sędziowie mogą też kandydatom zadawać pytania. Na końcu odbywa się ostateczne głosowanie. Pięciu sędziów, którzy dostaną najwięcej głosów zostanie przedstawionych prezydentowi, jako wyłonieni kandydaci. Spośród nich głowa państwa wybierze pierwszego prezesa Sądu Najwyższego na sześcioletnią kadencję.

Ze względu na stan epidemii w Polsce Zgromadzenie Ogólne będzie odbywało się w sześciu salach. Sędziowie będą komunikowali się częściowo zdalnie. W Zgromadzeniu Ogólnym uczestniczą wszyscy sędziowie Sądu Najwyższego. Obecnie jest to 99 sędziów.

Zaradkiewicz ma przeprowadzić wybory w SN

30 kwietnia skończyła się kadencja pierwszej prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf. Przed zakończeniem tej kadencji dwukrotnie był ustalany termin Zgromadzenia Ogólnego, ale z powodu epidemii obydwa terminy zostały odwołane. Od 1 maja obowiązki pierwszego prezesa pełni sędzia Kamil Zaradkiewicz, wskazany na to stanowisko przez prezydenta Andrzeja Dudę. Zadaniem pełniącego obowiązki pierwszego prezesa jest przeprowadzenie wyborów w Sądzie Najwyższym, czyli zwołanie Zgromadzenia Ogólnego. Tymczasem we wtorek Zaradkiewicz uchylił decyzję Gersdorf dotyczącą zawieszenia Izby Dyscyplinarnej.

Czytaj więcej: Sędzia Zaradkiewicz uchyla zarządzenie Małgorzaty Gersdrof. "Pan Zaradkiewicz odpowie za tę decyzję"

Zobacz wideo Sędzia SN: Trzeba zapobiec temu, żebyśmy musieli żyć w kraju, gdzie będą sędziowie
Więcej o:
Komentarze (78)
Rozpoczynają się wybory pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Sędziowie wyłonią pięciu kandydatów
Zaloguj się
 • chi-neng

  Oceniono 23 razy 17

  Czy istnieje jakakolwiek szansa na prawidlowe, zgodne z konstytucja glosowanie na wybor pierwszego prezesa Sądu Najwyższego, gdy banda prokuratorow zaprzedanych PG-sprawiedliwemu gangsterowi Ziobrze + namaszczeni przez pajaca palacowego sedziowie, opanowali/ ZAWLASZCZYLI JUZ PRAWIE CALA 'PRAWORZADNOSC' I UCZYNILI Z NIEJ/ PRZETRANSFORMOAWLI JA NA 'KACZA PRAWORZADNOSC' ?

 • szaja25

  Oceniono 19 razy 15

  Szanowni Sędziowie, to chwila historyczna, jesteście ostatnim bastionem praworządności w tym zdemoralizowanym przez motłoch kraju, stańcie po jedynej właściwej stronie. Bo jak nie Wy, to kto?

 • fakiba

  Oceniono 20 razy 14

  Sąd sobie a Maliniak i tak wybierze podległego kaczorowi .

 • ryslew2061

  Oceniono 15 razy 13

  Oto krajobraz polskiej legislatury: minister sprawiedliwości - mgr Ziobro; prokurator generalny - mgr Ziobro; prokurator krajowy - mgr Święczkowski; prezes TK mgr Przyłębska; główny kandydat na prezesa SN - komornik z Lublina, mgr Demendecki.

 • fakiba

  Oceniono 14 razy 10

  Będzie duda nie 'wybory" .Wystarczy 1 głos i przechodzi do drugiej tury , a tam Maliniak już czuwa .

 • bog43

  Oceniono 7 razy 5

  może sędziowie mają wady , właściwie na pewno jakieś mają , ale jednego jestem pewien , że większych qrew jak politycy pisu , to z w życiu nie widziałem . I takie coś śmie mi mówić , że to dla mojego dobra .

 • threemen

  Oceniono 4 razy 4

  Podła zmiana i tak wybierze odpowiedniego "prezesa", wzorem "prezes TK".

 • fantomas200

  Oceniono 6 razy 4

  Już słyszę te pytania zadawane "kandydatom": czy kocha pan pis?, czy ślubuje być po naszej stronie? Proszę pokazać, jak nienawidzi Pan/Pani KO/.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX