Wybory 2020. PKW: Nie będzie ciszy wyborczej. Powołano się na ustawę z 16 kwietnia

Wybory prezydenckie 2020. Państwowa Komisja Wyborcza w najnowszym komunikacie poinformowała, że w najbliższy weekend nie będzie obowiązywała cisza wyborcza. Powodem jest to, że głosowanie w pierwszym zakładanym terminie, w niedzielę 10 maja, nie może się odbyć.
Zobacz wideo Czekają nas wcześniejsze wybory do Sejmu? Ocenia Ludwik Dorn

W czwartkowym komunikacie PKW przekazała, że "podjęła wszystkie czynności związane z przeprowadzeniem wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonych przez Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej na dzień 10 maja 2020 r., do których była zobowiązana przepisami prawa".

PKW: Wybory 10 maja nie odbędą się

Państwowa Komisja Wyborcza wyjaśniła, że na mocy obowiązujących regulacji prawnych komisja została pozbawiona "instrumentów koniecznych do wykonywania obowiązków". Powołano się na ustawę z dnia 16 kwietnia 2020 roku o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Na mocy tej ustawy zawieszone zostały obowiązki informacyjne wynikające z przepisów Kodeksu wyborczego.

"Zawieszone zostały przede wszystkim kompetencje Państwowej Komisji Wyborczej w zakresie ustalenia wzoru karty do głosowania i zarządzenia druku kart. Pozbawienie Państwowej Komisji Wyborczej prawnych możliwości drukowania kart do głosowania sprawiło, że głosowanie w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 10 maja 2020 r. jest niemożliwe. Karty wyborcze są bowiem warunkiem koniecznym do przeprowadzenia głosowania" - napisała PKW.

Skoro wybory prezydenckie 10 maja nie mogą się odbyć, to nie obowiązują też inne przepisy Kodeksu wyborczego: lokale wyborcze tego dnia będą zamknięte, a wójtowie i konsulowie nie przygotują spisów wyborców. Dodatkowo nie będzie obowiązywać cisza wyborcza, czyli zakaz prowadzenia agitacji wyborczej czy informowania o sondażach.

Więcej o: