Wybory 2020. PKW: Nie będzie ciszy wyborczej. Powołano się na ustawę z 16 kwietnia

Wybory prezydenckie 2020. Państwowa Komisja Wyborcza w najnowszym komunikacie poinformowała, że w najbliższy weekend nie będzie obowiązywała cisza wyborcza. Powodem jest to, że głosowanie w pierwszym zakładanym terminie, w niedzielę 10 maja, nie może się odbyć.
Zobacz wideo Czekają nas wcześniejsze wybory do Sejmu? Ocenia Ludwik Dorn

W czwartkowym komunikacie PKW przekazała, że "podjęła wszystkie czynności związane z przeprowadzeniem wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonych przez Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej na dzień 10 maja 2020 r., do których była zobowiązana przepisami prawa".

PKW: Wybory 10 maja nie odbędą się

Państwowa Komisja Wyborcza wyjaśniła, że na mocy obowiązujących regulacji prawnych komisja została pozbawiona "instrumentów koniecznych do wykonywania obowiązków". Powołano się na ustawę z dnia 16 kwietnia 2020 roku o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Na mocy tej ustawy zawieszone zostały obowiązki informacyjne wynikające z przepisów Kodeksu wyborczego.

"Zawieszone zostały przede wszystkim kompetencje Państwowej Komisji Wyborczej w zakresie ustalenia wzoru karty do głosowania i zarządzenia druku kart. Pozbawienie Państwowej Komisji Wyborczej prawnych możliwości drukowania kart do głosowania sprawiło, że głosowanie w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 10 maja 2020 r. jest niemożliwe. Karty wyborcze są bowiem warunkiem koniecznym do przeprowadzenia głosowania" - napisała PKW.

Skoro wybory prezydenckie 10 maja nie mogą się odbyć, to nie obowiązują też inne przepisy Kodeksu wyborczego: lokale wyborcze tego dnia będą zamknięte, a wójtowie i konsulowie nie przygotują spisów wyborców. Dodatkowo nie będzie obowiązywać cisza wyborcza, czyli zakaz prowadzenia agitacji wyborczej czy informowania o sondażach.

Więcej o:
Komentarze (144)
Wybory 2020. PKW: Nie będzie ciszy wyborczej. Powołano się na ustawę z 16 kwietnia
Zaloguj się
 • borek-skorek

  Oceniono 36 razy 34

  Kto pozbawił Komisję "instrumentów koniecznych do wykonywania obowiązków"? Jeśli nie miała takich instrumentów, by przeprowadzić wybory, to czemu zabiera w ogóle głos? Sasin był zobowiązany do przeprowadzenia wyborów i niech on się tłumaczy przed prokuratorem.

 • thadd

  Oceniono 32 razy 26

  Polaki , nie pyskujcie i nie zwalajcie winy na PIS czy kaczynskiego. To wy, wy sami oddaliscie wladze Kaczynskiemu to wy wybraliscie rzad i przezydenta, to wy ich popieracie, wasz prezydent ma 65 % waszego0 poparcia . Czego wy chcecie. Polaki nigdy i niczego nie zrobili dobrze. macie dokladnie to na co zaslugujecie. malo ze rozgrabiliscie kraj to jeszcze doprowadziliscie do katastrofy spolecznej nie mowiac juz o tym jak spadly wasze notowania w swiecie. nie macie nic, przemyslu, dobrych struktor panstwowych, przyjaciol; nic. jestescie dziady i to pierwszego sortu. Wstyd pane polaki, Zreszta wy zawsze tacy byli. Szabelka, duzo pyskowania i na tym sie konczylo.

 • tygrysio_misio

  Oceniono 30 razy 24

  Ja chcę ciszę wyborczą!
  Nie dość, że nie będzie wyborów to jeszcze ciszę nam odbierają?

 • kania.u

  Oceniono 21 razy 21

  Przecież t ustawa z 16.kwietnia jest niezgodna z prawem , sprzeczna z KONSTYTUCJĄ !!

 • siwywaldi

  Oceniono 22 razy 20

  Wybory nie mogą się odbyć w terminie przewidzianym Konstytucją, WYŁĄCZNIE z powodu politycznej chuliganerki Kurdupla i jego włazidupów. W każdym NORMALNYM Państwie, ta banda już by siedziała za próbę zamachu stanu

 • zgryz3

  Oceniono 18 razy 18

  No i czy nie miał racji mój kolega, który bodaj w 2006. roku powiedział, że oba kaczaki to takie życiowe ofermy, że czego się dotkną, to albo o b s r a j ą, albo spieprzą?

 • hiperon59b

  Oceniono 19 razy 17

  A co z kartami do głosowania które wydrukował minister Sasin na jakieś bezprawne polecenie pana premiera Mateusza Krzywoustego i kto za to zapłaci. Jeśli mają za to zapłacić podatnicy to już powinna zająć się tym prokuratura.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX