PKW wydała komunikat ws. wyborów 10 maja. "Głosowanie jest niemożliwe, nie może się odbyć"

Nie będzie wyborów, nie będzie ciszy wyborczej, a lokale wyborcze pozostaną zamknięte - poinformowała w czwartek wieczorem w komunikacie Państwowa Komisja Wyborcza.

Wybory prezydenckie 2020 miały odbyć się 10 maja, ale po mnóstwie zawirowań i mimo zapewnień przedstawicieli władzy, że da się je zorganizować, temat upadł. Kres położył tej sytuacji "pakt" Jarosława Gowina i Jarosława Kaczyńskiego, którzy w końcu porozumieli się co do tego, czy można je przeprowadzić 10 maja.

Dalej jednak nie wiadomo, co dalej. Poza tym, że Sejm 7 maja odrzucił weto Senatu i ustawa o wyborach korespondencyjnych teraz trafiła do prezydenta Andrzeja Dudy.

Wybory prezydenckie 2020. PKW: Głosowanie w dniu 10 maja 2020 r. nie może się odbyć

Żaden z przedstawicieli władzy nie zabrał publicznie głosu, by przekazać obywatelom informacje na temat tego, jakie będą kolejne kroki. W czwartek wieczorem zrobiła to Państwowa Komisja Wyborcza, w krótkim komunikacie stwierdzając, że wybory 10 maja nie mogą się po prostu odbyć:

Obowiązująca regulacja prawna pozbawiła Państwową Komisję Wyborczą instrumentów koniecznych do wykonywania jej obowiązków. W związku z powyższym Państwowa Komisja Wyborcza informuje wyborców, komitety wyborcze, kandydatów, administrację wyborczą oraz jednostki samorządu terytorialnego, że głosowanie w dniu 10 maja 2020 r. nie może się odbyć.
Zobacz wideo Miał być 10 maja a jest wielka niewiadoma. Tak zmieniano zdanie ws. wyborów

Wybory a cisza wyborcza. PKW wylicza, czego nie mogła zrobić

PKW jasno wskazuje, jakie czynności - dotychczas zawsze występujące przy organizacji wyborów - nie zostaną podjęte. Nie będą przygotowywane spisy wyborców, nie będzie obowiązywała cisza wyborcza, a lokale wyborcze będą zamknięte.

  • wójtowie oraz konsulowie nie przygotowują spisów wyborców;
  • nie będzie obowiązywać tzw. cisza wyborcza, tj. zakaz prowadzenia agitacji wyborczej i podawania do wiadomości publicznej wyników sondaży dotyczących  przewidywanych zachowań wyborczych;
  • lokale wyborcze pozostaną zamknięte.

Państwowa Komisja Wyborcza w komunikacie zaczęła zresztą od tego, że wykonała wszystkie czynności, do których była prawnie zobowiązana. Wskazano przy tym, że 16 kwietnia Sejm uchwalił ustawę (głosami klubu PiS), która zawiesia "kompetencje Państwowej Komisji Wyborczej w zakresie ustalenia wzoru karty do głosowania i zarządzenia druku kart".

Jak uzasadniają sygnatariusze komunikatu (podpisał się pod nim cały skład PKW):

Pozbawienie Państwowej Komisji Wyborczej prawnych możliwości drukowania kart do głosowania sprawiło, że głosowanie w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 10 maja 2020 r. jest niemożliwe. Karty wyborcze są bowiem warunkiem koniecznym do przeprowadzenia głosowania.
Więcej o: