Skarga na "Wiadomości", m.in. za paski. RPO chce, by KRRiT wszczęła postępowanie

"Wiadomości" przyzwyczaiły widzów do tego, że oferują zero-jedynkowe przekazy i raczej nie grzeszą finezją. Ostatnio zasłynęły serią z odliczaniem dni, gdy "zwłoka Senatu naraża Polaków". Teraz RPO Adam Bodnar napisał w sprawie przekazu TVP do szefa KRRiT.

Każdy, kto w ostatnich tygodniach oglądał "Wiadomości" TVP, mógł zwrócić uwagę na pewną konsekwencję flagowego programu telewizji publicznej. "Wiadomości" odliczały bowiem oficjalnie (tak zatytułowane są te materiały na stronach programu, ale też tak były zapowiadane na paskach informacyjnych), każdy dzień, gdy Senat nie zajął się ustawą o wyborach kopertowych.

Schemat był jeden: "X (dzień) zwłoki Senatu naraża Polaków", a materiały były do siebie podobne - uderzały w izbę wyższą, gdzie rządzi z niewielką przewagą opozycja. Podkreślano tam, że mija kolejny dzień "bez decyzji marszałka Tomasza Grodzkiego". Wszystkie te materiały łatwo znaleźć na stronie "Wiadomości" pod tym linkiem: [ZWŁOKA SENATU WEDŁUG "WIADOMOŚCI"].

Zobacz wideo Kluzik-Rostkowska: Kurski będzie się smażył w piekle

RPO chce, by KRRiT wszczęła postępowanie ws. "Wiadomości"

Taka narracja powtarzała się, i to w trakcie kampanii prezydenckiej, a w tym czasie do Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara wpłynęła skarga właśnie na "Wiadomości" za "brak niezależności oraz pluralizmu".

Jak podniesiono w piśmie skierowanym do Rzecznika, obywatele wskazują na brak bezstronności, niezależności oraz pluralizmu w programach informacyjnych nadawcy publicznego oraz niewypełnianie misji publicznej. Wskazują przy tym także na tzw. paski informacyjne

- napisał RPO w liście do Witolda Kołodziejskiego, przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Bodnar przypomniał zresztą szefowi KRRiT, że kieruje gremium, które odpowiada za "zapewnienie rzetelnej i bezstronnej informacji obywatelom".

Więcej o: