Konstytucjonalista o wyborach 10 maja. "Nie można stwierdzić nieważności niezawartego małżeństwa"

- Nie można stwierdzić nieważności niezawartego małżeństwa, nie można stwierdzić nieważności egzaminu, który się nie odbył. To jest pomysł godny Sławomira Mrożka, żeby stwierdzać nieważność wyborów, których nie było - mówił konstytucjonalista prof. Ryszard Piotrowski w Polsat News. Jarosław Kaczyński i Jarosław Gowin poinformowali, że nowy termin wyborów zostanie wybrany, gdy Sąd Najwyższy unieważni wybory 10 maja.

Zgodnie z sugestią zawartą w oświadczeniu podpisanym przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i szefa Porozumienia Jarosława Gowina, choć w obecnym stanie prawnym wybory przewidziane są na 10 maja (a w czwartek rano ustawę w sprawie ich przeprowadzenia przyjął Sejm), to w praktyce głosowanie się nie odbędzie. Liderzy PiS i Porozumienia wyrazili przekonanie, że po upływie 10 maja Sąd Najwyższy stwierdzi nieważność wyborów, a później zostanie ustalony nowy termin. Wybory nie zostały więc odwołane i w sobotę będzie obowiązywać cisza wyborcza, choć w niedzielę głosowane się nie odbędzie.

Zobacz wideo Czekają nas wcześniejsze wybory do Sejmu? Ocenia Ludwik Dorn

Wybory 10 maja zostaną unieważnione? "Pomysł godny Mrożka"

Konstytucjonalista i profesor UW dr hab. Ryszard Piotrowski został zapytany, czy Sąd Najwyższy może stwierdzić nieważność czegoś, co w ogóle się nie odbyło.

Nie można stwierdzić nieważności niezawartego małżeństwa, nie można stwierdzić nieważności egzaminu, który się nie odbył. To jest pomysł godny Sławomira Mrożka, żeby stwierdzać nieważność wyborów, których nie było. Swoisty rekord świata

- powiedział w Polsat News.

Jak ocenił, "zupełnie zdumiewające" jest to, żeby dwaj partyjni liderzy z wyprzedzeniem ustalali treść wyroków Sądu Najwyższego i to, "co Sąd Najwyższy zapewne zrobi". - Być może cała ta reforma Sądu Najwyższego temu właśnie służy, żeby dwaj prezesi ustalali treść wyroków tego sądu - dodał. 

Jeżeli można stwierdzić nieważność wyborów, które się nie odbyły, to można stwierdzić też nieważność tych wyborów, które ewentualnie odbyłyby się w przyszłości. Może można i stwierdzić nieważność wszystkich wyborów tak w ogóle, a może można stwierdzić ważność tego, co się nie odbyło 

- skwitował.

Więcej o: