Konstytucjonalista o wyborach 10 maja. "Nie można stwierdzić nieważności niezawartego małżeństwa"

- Nie można stwierdzić nieważności niezawartego małżeństwa, nie można stwierdzić nieważności egzaminu, który się nie odbył. To jest pomysł godny Sławomira Mrożka, żeby stwierdzać nieważność wyborów, których nie było - mówił konstytucjonalista prof. Ryszard Piotrowski w Polsat News. Jarosław Kaczyński i Jarosław Gowin poinformowali, że nowy termin wyborów zostanie wybrany, gdy Sąd Najwyższy unieważni wybory 10 maja.

Zgodnie z sugestią zawartą w oświadczeniu podpisanym przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i szefa Porozumienia Jarosława Gowina, choć w obecnym stanie prawnym wybory przewidziane są na 10 maja (a w czwartek rano ustawę w sprawie ich przeprowadzenia przyjął Sejm), to w praktyce głosowanie się nie odbędzie. Liderzy PiS i Porozumienia wyrazili przekonanie, że po upływie 10 maja Sąd Najwyższy stwierdzi nieważność wyborów, a później zostanie ustalony nowy termin. Wybory nie zostały więc odwołane i w sobotę będzie obowiązywać cisza wyborcza, choć w niedzielę głosowane się nie odbędzie.

Zobacz wideo Czekają nas wcześniejsze wybory do Sejmu? Ocenia Ludwik Dorn

Wybory 10 maja zostaną unieważnione? "Pomysł godny Mrożka"

Konstytucjonalista i profesor UW dr hab. Ryszard Piotrowski został zapytany, czy Sąd Najwyższy może stwierdzić nieważność czegoś, co w ogóle się nie odbyło.

Nie można stwierdzić nieważności niezawartego małżeństwa, nie można stwierdzić nieważności egzaminu, który się nie odbył. To jest pomysł godny Sławomira Mrożka, żeby stwierdzać nieważność wyborów, których nie było. Swoisty rekord świata

- powiedział w Polsat News.

Jak ocenił, "zupełnie zdumiewające" jest to, żeby dwaj partyjni liderzy z wyprzedzeniem ustalali treść wyroków Sądu Najwyższego i to, "co Sąd Najwyższy zapewne zrobi". - Być może cała ta reforma Sądu Najwyższego temu właśnie służy, żeby dwaj prezesi ustalali treść wyroków tego sądu - dodał. 

Jeżeli można stwierdzić nieważność wyborów, które się nie odbyły, to można stwierdzić też nieważność tych wyborów, które ewentualnie odbyłyby się w przyszłości. Może można i stwierdzić nieważność wszystkich wyborów tak w ogóle, a może można stwierdzić ważność tego, co się nie odbyło 

- skwitował.

Więcej o:
Komentarze (142)
Konstytucjonalista obrazowo o 10 maja: Nie można stwierdzić nieważności niezawartego małżeństwa
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 36 razy 36

  Oj tam, oj tam...
  Jak można ułaskawić przestępcę jeszcze PRZED uprawomocnieniem wyroku i zaprzysięgać nowych sędziów TK, mimo że w kolejce czkają wybrani wcześniej, to MOŻNA orzec nieważność tego, czego nie było.

 • krynolinka

  Oceniono 37 razy 33

  Już raz Duda rozwiódł Kamińskiego i resztę szajki przed aktem zawarcia małżeństwa. Może i teraz "uwolni" sąd od ciężaru orzekania. Albo się posłuży grzybojadkiem.

 • burn74

  Oceniono 28 razy 28

  Upodlony kraj,upodlone społeczeństwo...na własne życzenie.

 • t.t

  Oceniono 23 razy 23

  Spoko... Skoro można ułaskawić nieskazanego prawomocnym wyrokiem, to można unieważnić nieodbyte wybory. Dla pisowskich przestępców to żaden problem...

 • marywil2012

  Oceniono 21 razy 21

  trafnie ujęte przez piotrowskiego. może niektórzy gamoniowaci wyborcy zrozumieją dramat polski w objęciach niskopiennego dyktatorka idącego po trupach.

 • wydzielina_fizjologiczna

  Oceniono 19 razy 17

  Grupa rekonstrukcyjna pod nazwą Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego założy togi, ubierze te śmieszne czapeczki, zbierze na sali i powie, że wybory były nieważne. Pieniądze biorą, to niech się chociaż odwdzięczą teraz Naczelnikowi Państwa.

 • stan47.emeryt

  Oceniono 16 razy 16

  Wg pisu wszystko można. Ta cała wyborcza farsa właśnie to udowadnia. Ostatecznie pis może uchwalić, że Duda jest prezydentem dożywotnim, a Kaczyński naczelnikiem Polski. Obiecają po 1000 zł dla każdego nieroba, po 1000 zł dla wyznawców pisu, po 1000 zł dla tych emerytów, którzy połowę z tego wyślą Rydzykowi, po 1000 zł dla tych, którzy mają niepracujące dzieci po czterdziestce. No i kto im zabroni?

 • jur62

  Oceniono 17 razy 15

  skoro można było ułaskawić nieskazanego to można unieważnić wybory których nie było. Nie takie rzeczy Adrian robił.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX