SN o uchyleniu zarządzenia Gersdorf ws. Izby Dyscyplinarnej: To było konieczne

Pełniący obowiązki I prezesa Sądu Najwyższego Kamil Zaradkiewicz uchylił we wtorek zarządzenie poprzedniej I prezes SN Małgorzaty Gersdorf o zawieszeniu pracy Izby Dyscyplinarnej. Jak czytamy w komunikacie SN, uchylenie tej decyzji było "konieczne", bo Małgorzata Gersdorf "wykraczała poza swoje umocowanie".

Unijny Trybunał Sprawiedliwości nakazał 8 kwietnia natychmiastowe zawieszenie działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Sędziowie z Luksemburga przychylili się tym samym do wniosku Komisji Europejskiej w tej sprawie. Komisja argumentowała, że Izba jest upolityczniona i nie ma gwarancji jej bezstronności oraz niezawisłości, bo składa się wyłącznie z sędziów wybranych przez nową Krajową Radę Sądownictwa, a jej członkowie są powoływani przez polityków.

Ówczesna I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf 20 kwietnia zawiesiła pracę Izby Dyscyplinarnej. Kilkanaście dni później - we wtorek - p.o. I prezesa SN Kamil Zaradkiewicz uchylił decyzję Małgorzaty Gersdorf w tej sprawie. Oznacza to, że Izba Dyscyplinarna może orzekać, choć nie są jej przekazywane np. nowe sprawy dyscyplinarne dotyczące sędziów.

Zobacz wideo „Jeśli kandydaci zdobyli pakiety wyborcze wcześniej, mogły je zdobyć również obce wywiady”

SN: Uchylenie decyzji Małgorzaty Gersdorf było konieczne

Sąd Najwyższy opublikował w środę komunikat, w którym czytamy, że "konieczne było uchylenie wcześniejszej decyzji byłej Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego". Jak podaje SN, decyzja Małgorzaty Gersdorf "wykraczała poza umocowanie Pierwszego Prezesa", a także "poza ramy zobowiązania wynikającego z postanowienia TSUE". W komunikacie czytamy, że do prezesów sądów nie należy "ingerowanie w sferę orzeczniczą". 

Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego nie może też wyręczać w zakresie ewentualnej realizacji postanowienia TSUE innych organów Sądu Najwyższego, w tym - w zakresie przyznanych kompetencji - Prezesów kierujących pracami poszczególnych Izb (w tym Izby Dyscyplinarnej)

- brzmi treść komunikatu.

Osobne oświadczenie wydał w środę również sędzia Tomasz Przesławski, kierujący pracą Izby Dyscyplinarnej. Podkreślił, że izba "jako organ władzy sądowniczej zobowiązana jest do realizacji obowiązków orzeczniczych i związanych z nimi zadań organizacyjnych".

Tomasz Przesławski przypomniał, że izba w kwietniu zwróciła się do Trybunału Konstytucyjnego o sprawdzenie, czy państwa członkowskie UE muszą podporządkowywać się decyzjom Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącym środków tymczasowych w sprawach obejmujących kwestie władzy sądowniczej.

Sędzia oświadczył też, że "w poczuciu odpowiedzialności za bezpieczeństwo prawne uczestników postępowań sądowych" wydał zarządzenie zgodne z zarządzeniem Kamila Zaradkiewicza, w którym "zagwarantował ciągłość orzeczniczą Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego do czasu rozstrzygnięcia problematycznej kwestii przez Trybunał Konstytucyjny lub wydania ostatecznego wyroku przez TSUE".

Więcej o:
Komentarze (80)
SN o uchyleniu zarządzenia Gersdorf ws. Izby Dyscyplinarnej: To było konieczne
Zaloguj się
 • baska_w5

  Oceniono 47 razy 41

  Najpierw zniszczony Trybuna Konstytucyjny, potem KRS a teraz przyszła pora na SN. Strach się bać, bo dyktatura jednego posła już za progiem.

 • alben albus

  Oceniono 33 razy 29

  Uchylenie jest nieważne bo sam ten gość uzurpuje stanowisko w sposób niewazny ogloszony w sposób praworządny... prawnik zmieszał w jedną całość prawo z bezprawiem... kuriozum dramatu naszego kraju idzie w zaparte ku przepaści...

 • piotruspan1951

  Oceniono 29 razy 27

  Zaradkiewicz bedziesz siedzial jak nic, tylko wez ze soba duzo lubrykantu.

 • niko8472

  Oceniono 33 razy 25

  Konieczne choć niemożliwe. Julka przy tym gostku to wzór wiedzy prawniczej. Tak głęboko w kaczej kloace jesteśmy.

 • agent-0700

  Oceniono 26 razy 24

  Ty zaś koleś nie wykraczasz poza swoje umocowanie aka smyczy.

 • wielokropek

  Oceniono 25 razy 21

  To znaczy, ze Prezes SN nie mogla zablokowac prac Izby (bo nie moze zmieniac system prawniczego), ale nowy prezes moze to odblokowac. PiSiarska logika?

 • faustxyz

  Oceniono 23 razy 21

  Tragikomedia, halucynogenny lgbt Zarobkiewicz w piżamce, kapciach - pislamiści lubią to. Oto jak zostać brudną ścierką Kaczenki.
  Dla tego chłopiny z nienawiścią w oczach wyssaną z mlekiem mamci Joanny, nie ma już innej opcji niż pisuar, będzie się go kurczowo trzymał i ślepo, gorliwie wykonywał najbardziej chore rozkazy karłowatego guru.

 • stachkaz1947

  Oceniono 22 razy 18

  DYKTATURA idzie jak TARAN .
  Nawet WYBORY ich nie REFLEKTUJĄ.
  TAK są sku ....ny pewni siebie.
  PEŁNA DEMOLKA.
  DUDA się też wykazuje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX