Senat wezwał rząd do natychmiastowego wprowadzenia stanu klęski żywiołowej. Uchwała przegłosowana

Senat podjął uchwałę wzywającą Rząd Rzeczypospolitej Polskiej do natychmiastowego wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na całym terytorium Państwa Polskiego. Uchwałę poparło 51 senatorów, przeciwko było 49.

"Od listopada 2019 roku świat cierpi z powodu epidemii związanej z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. 11 marca 2020 roku Światowa Organizacja Zdrowia uznała, że mamy do czynienia z pandemią, która objęła już ponad 200 krajów świata, doprowadzając do ok. 3,5 mln potwierdzonych zarażeń i ok. 250 tys. zgonów. 13 marca WHO podała, że epicentrum pandemii stała się Europa" - czytamy w uchwale Senatu podjętej podczas środowego głosowania.

Senatorowie zwracają uwagę, że obecnie liczba zakażonych w Polsce wynosi ok. 14 tys., a liczba zmarłych na COVID-19 - ok. 700 osób. "Te liczby codziennie się zwiększają" - podkreślają.

W uchwale czytamy również, że w związku z wprowadzeniem stanu epidemii wprowadzono w Polsce wiele ograniczeń, m.in. przymus odbywania kwarantanny i przebywania w określonym miejscu. Senatorowie przypominają, że zamknięte zostały m.in. szkoły, uczelnie, instytucje kultury, restauracje i kawiarnie, a także hotele.

Podstawowe prawa i wolności obywatelskie są zatem ograniczane lub wręcz zawieszane. To nie są zwykłe środki konstytucyjne, to są środki nadzwyczajne, a Konstytucja na wypadek sytuacji, w których zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające, przewiduje możliwość wprowadzenia jednego z trzech stanów nadzwyczajnych. W sytuacji, z jaką w związku z epidemią mamy do czynienia w Polsce, formą właściwą jest, w sposób oczywisty, stan klęski żywiołowej

- brzmi treść uchwały.

Zobacz wideo Jarosław Flis: Organizacja wyborów korespondencyjnych to zabawa w „wyborczą ruletkę”

Senat apeluje do rządu o wprowadzenie stanu nadzwyczajnego

W dokumencie wskazano także, że unikanie wprowadzenia stanu nadzwyczajnego "może mieć także bardzo niekorzystny wpływ na finanse państwa", ponieważ po wprowadzeniu stanu zakres ewentualnych roszczeń ze strony przedsiębiorców "byłby ograniczany, a ich wysokość miarkowana na mocy ustawy z dnia 22 listopada 2002 r. o wyrównywaniu strat majątkowych".

Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej pozwoli na legalne, zgodne z Konstytucją, przesunięcie w czasie wyborów prezydenckich, niezbędne zarówno ze względu na ciągle istniejące zagrożenie dla zdrowia i życia Polaków, jak i ze względu na niemożliwość przeprowadzenia w najbliższym czasie dobrze zorganizowanych, rzetelnych i uczciwych wyborów. Przesunięcie wyborów umożliwi to, co jest dziś najważniejsze: koncentrację wszystkich sił politycznych, administracji państwowej i samorządowej – ponad podziałami – na walce z epidemią COVID-19

- czytamy w uchwale Senatu.

Przedstawiciele rządu od wielu tygodni podkreślają, że ich zdaniem nie ma podstaw, by wprowadzić w Polsce stan nadzwyczajny. Jednocześnie Prawo i Sprawiedliwość, mimo apeli i sprzeciwów ze strony m.in. opozycji, chce przeprowadzenia wyborów prezydenckich w maju. W czwartek w Sejmie odbędzie się głosowanie nad ustawą o organizacji wyborów wyłącznie w formie korespondencyjnej.

Więcej o: