Braun na mównicy sejmowej o "wieszaniu ministra Szumowskiego na latarni". Ostra reakcja Witek

Poseł Konederacji Grzegorz Braun zaapelował do rządu, by "wypuścił naród z kwarantanny". - Czas najwyższy. Jeśli to teraz uczynicie, być może wykręcicie się jakoś sianem - dodał. W swoim wystąpieniu nawiązał także do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

- Wypuście naród z kwarantanny. Czas najwyższy. Jeśli to teraz uczynicie, być może wykręcicie się jakoś sianem, być może nie wszyscy staną przed Trybunałem Stanu, być może pan minister Szumowski nie zostanie powieszony na latarni przy placu Trzech Krzyży przez lud Warszawy - mówił w środę w Sejmie poseł Konfederacji Grzegorz Braun.

- Bardzo pana proszę, jest pan na sali sejmowej, więc proszę zważać na słowa. Przywołuję pana do porządku, panie pośle - zareagowała marszałkini Sejmu Elżbieta Witek.

- Odwołuję się do wydarzeń historycznych z roku 1794, z roku 1831 - usprawiedliwiał się Braun (mowa o wieszaniu w Warszawie przywódców konfederacji targowickiej oraz o fali samosądów w trakcie tzw. nocy sierpniowej).

- Jesteśmy w 2020 roku, panie pośle - zwróciła uwagę Witek.

- Być może ta historia jest obca pani marszałek, ale ja tą historią żyję i przestrzegam, wnioskuję o zwołanie konwentu seniorów - dodał Grzegorz Braun. Marszałkini Sejmu podkreśliła, że parlamentarzysta nie składał wniosku formalnego i nakazała mu zejść z mównicy. 

Zobacz wideo Jakie ryzyko niosą za sobą wybory korespondencyjne?

Wybory prezydenckie 2020

Zgodnie z harmonogramem Sejmu posłowie mają w czwartek zagłosować w sprawie przeprowadzenia majowych wyborów prezydenckich wyłącznie w formie korespondencyjnej. Zwolennikiem tego rozwiązania jest Prawo i Sprawiedliwość.

Pod znakiem zapytania stoi decyzja, jaką podejmą parlamentarzyści Porozumienia. Część z nich zapowiada, że zagłosuje przeciwko wyborom kopertowym, co może doprowadzić do odrzucenia ustawy. 

Więcej o: