Elżbieta Witek skierowała do TK pytanie w sprawie terminu wyborów. 10 maja coraz bardziej wątpliwy?

Do Trybunału Konstytucyjnego wpłynął już wniosek, w którym marszałkini Sejmu Elżbieta Witek poprosiła o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów ws. możliwości przesunięcia terminu wyborów prezydenckich. Politycy PiS, choć długo optowali za 10 maja, coraz częściej wspominają o późniejszym terminie - 17 lub 23 maja.

Witek wspomniała również, że z pytaniami o możliwość organizacji wyborów zwróciła się też do Państwowej Komisji Wyborczej. 

Zobacz wideo Jarosław Flis: Organizacja wyborów korespondencyjnych to zabawa w „wyborczą ruletkę”

Marszałkini Witek skierowała do TK pytanie o termin wyborów prezydenckich. 10 maja coraz bardziej wątpliwy? 

Przypomnijmy, że Witek skierowała do przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej pismo z zapytaniem, czy PKW jest w stanie zorganizować i przeprowadzić wybory prezydenckie 10 maja. Jeszcze tego samego dnia, wieczorem pojawił się komunikat PKW, w którym czytamy: w odpowiedzi na pismo marszałek Sejmu - przeprowadzenie wyborów prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 10 maja 2020 r. jest niemożliwe z przyczyn prawnych i organizacyjnych.

PiS chce, by wybory odbyły się w maju, wyłącznie w formie korespondencyjnej. Projekt ustawy wprowadzający "kopertowe" wybory został odrzucony przez Senat. W środę lub czwartek będzie głosował nad nim Sejm. Choć początkowo politycy partii rządzącej twierdzili, że termin 10 maja jest niezagrożony, teraz coraz częściej mówią, że może być on "trudny do utrzymania". 

Krytyczną opinię o inicjatywie marszałkini Sejmu wyraził na antenie RMF FM konstytucjonalista prof. Marek Chmaj. - To jest jakaś abstrakcja, absurd. Równie dobrze można spytać Trybunał o przepis na sernik. Od 1997 roku, od uchwalenia nowej Konstytucji, Trybunał Konstytucyjny nie ma prawa dokonywania powszechnie obowiązującej wykładni ustaw. Wykładni ustaw czy Konstytucji może dokonać każdy [...]. Natomiast powszechnie obowiązującej wykładni nie ma już Trybunał - wystarczy ze zrozumieniem przeczytać Konstytucję - stwierdził Chmaj. 

Więcej o: