Sondaż zaufania: Łukasz Szumowski liderem, mocno zyskują Szymon Hołownia i Krzysztof Bosak

Łukasz Szumowski nadal jest politykiem, który cieszy się największym zaufaniem wśród osób publicznych. Minister zdrowia wyprzedził tym samym prezydenta Andrzeja Dudę i to nawet pomimo zauważalnego spadku notowań pierwszego z nich. Największy wzrost zaufania ma miejsce w przypadku Szymona Hołowni i Krzysztofa Bosaka, a największy spadek dotyczy Jarosława Gowina.

Sondaż zaufania przeprowadzony został przez pracownię IBRiS na zlecenie portalu Onet w dniach od 29 kwietnia do 2 maja 2020 r. Na pierwszym miejscu, podobnie jak miesiąc temu, uplasował się Łukasz Szumowski. W porównaniu do kwietniowego badania minister zdrowia traci jednak 7,2 pkt proc. Aktualnie polityk cieszy się zaufaniem 43,9 proc. badanych, a nie ufa mu 31,5 proc. osób.

Łukasz Szumowski liderem zaufania. Największy wzrost odnotował jednak Szymon Hołownia i Krzysztof Bosak

Na drugim miejscu znalazł się Andrzej Duda z zaufaniem na poziomie 43,7 proc. Tuż za nim uplasował się premier Mateusz Morawiecki, któremu ufa 40,9 proc. badanych. Politycy ci zachowują w miarę stabilne notowania, a zaufanie do nich spadło jedynie kolejno o 0,8 i 1,6 pkt proc.

Czwarte miejsce przypadło Władysławowi Kosianiakowi-Kamyszowi, który zdobył zaufanie 37,2 proc. ankietowanych (spadek o 2,4 pkt proc.). Na kolejnym miejscu znalazł się prezes Prawa i Sprawiedliwości, któremu ufa 34,8 proc. badanych. Jarosław Kaczyński zanotował wysoki wzrost poziomu zaufania - o 6,4 pkt proc. więcej w porównaniu do poprzedniego badania. Największy wzrost zaufania, o 6,6 pkt proc. odnotowali kandydaci na prezydenta Szymon Hołownia i Krzysztof Bosak. Największy spadek odnotowano w przypadku Jarosława Gowina.

Szymon Hołownia awansował aż o pięć pozycji, co dało mu szóste miejsce w rankingu. Hołownia może się cieszyć zaufaniem na poziomie 32,7 proc. W ostatnich trzech pomiarach zaufanie wobec tego kandydata wzrosło łącznie aż o 15,2 pkt proc. Dodatkowo zmniejsza się też liczba osób, które nie go nie rozpoznają - z 46,1 proc. w grudniu do 14,1 proc. teraz.

Wybory prezydenckie. Szymon Hołownia na drugim miejscu

Warto te dodać, że w ostatnich sondażach wyborczych przeprowadzonym przez Instytut Badań Pollster na zlecenie "SE"czy IPSOS dla oko.press, w drugiej turze wyborów prezydenckich Andrzej Duda musiałby zmierzyć się właśnie z Szymonem Hołownią. W obydwu tych badaniach urzędujący prezydent może się cieszyć poparciem w okolicach około 40 proc. w pierwszej turze. Na drugim miejscu, zdobywając 15-20 proc. głosów, znalazłby się Szymon Hołownia. 

Na kolejnych miejscach w rankingu zaufania znaleźli się: Donald Tusk (32,4 proc. ufających), Tomasz Grodzki (31,8 proc.), Zbigniew Ziobro (28,2 proc.), Borys Budka (27,7 proc.), Robert Biedroń (27,5 proc.), Małgorzata Kidawa-Błońska (27,3 proc.), Adrian Zandberg (26,9 proc.), Włodzimierz Czarzasty (16 proc.), Paweł Kukiz (15,2 proc.), Krzysztof Bosak (13,9 proc.), Jarosław Gowin (12,4 proc.) i Janusz Korwin-Mikke (4,8 proc.).

Więcej o: