Kiedy głosowanie w Sejmie ws. wyborów? "Z różnych powodów pani marszałek może je zarządzić dziś"

Wciąż mnożą się scenariusze dotyczące przebiegu i terminu sejmowego głosowania nad ustawą o powszechnych wyborach korespondencyjnych. Wciąż nie ma pewności, ilu posłów Porozumienia poprze pomysł PiS. - Z różnych powodów pani marszałek Witek może zarządzić to głosowanie w dniu dzisiejszym, ale nie można wykluczyć scenariusza, że to głosowanie odbędzie się w innym terminie - powiedział senator partii rządzącej, Jan Maria Jackowski.

Z harmonogramu Sejmu wynika, że głosowanie nad wnioskiem o odrzucenie ustawy o wyborach korespondencyjnych ma się odbyć w czwartek 7 maja. Pojawia się jednak scenariusz, że PiS może przyspieszyć głosowanie i przeprowadzić je w środę 6 maja (taką informację podała m.in. Polska Agencja Prasowa). Nie brakuje także głosów, że PiS może chcieć przeprowadzić głosowanie w czasie, gdy na antenie TVP będzie trwała debata prezydencka - troje kandydatów, którzy będą brali w niej udział, to posłowie opozycji - mogłoby to uniemożliwić im wzięcie udziału w głosowaniu.

Zobacz wideo „Jeśli kandydaci zdobyli pakiety wyborcze wcześniej, mogły je zdobyć również obce wywiady”

Kiedy głosowanie w Sejmie? "Pani marszałek może zarządzić dzisiaj"

Wszystko ma rozstrzygnąć się w najbliższych godzinach. Senator PiS Jan Maria Jackowski w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN 24 przyznał, że każdy ze scenariuszy dotyczący głosowania nad ustawą jest obecnie możliwy. 

Teoretycznie Sejm nie ma terminu, w którym musi rozpatrzyć wniosek Senatu. Z różnych powodów pani marszałek Witek może zarządzić to głosowanie w dniu dzisiejszym, ale nie można wykluczyć scenariusza, że to głosowanie odbędzie się w innym terminie. Tego na sto procent nie wiemy, sytuacja jest zmienna

- powiedział.

Senator PiS przedstawił jeszcze jeden scenariusz - głosowanie w tej sprawie w ogóle może się nie odbyć - przynajmniej do czasu, jak w sprawie wypowie się na wniosek Elżbiety Witek Trybunał Konstytucyjny.

Nikt w Polsce w tej chwili na sto procent nie jest w stanie powiedzieć, co przez najbliższe dwa tygodnie będzie się działo w sprawie wyborów prezydenckich. I to jest sytuacja szczególna, z jaką nigdy dotąd nie mieliśmy do czynienia

 - powiedział Jackowski.

Sprawę głosowania skomentował też w porannym programie w TVP Info Marek Suski, poseł PiS. Odniósł się też do rozłamu w Porozumieniu. - Liczymy na to, że po apelu części posłów i polityków tej partii, mam nadzieję, że przyjdzie jednak refleksja i zagłosują nad odrzuceniem propozycji Senatu, ale nie ma 100 proc. pewności. Trudno sobie wyobrazić przeprowadzenie wyborów 10 maja. Jeśli będzie odpowiedź PKW, że to jest niewykonalne, trzeba będzie przełożyć te wybory - powiedział.

Więcej o:
Komentarze (121)
Kiedy głosowanie w Sejmie ws. wyborów? "Z różnych powodów pani marszałek może je zarządzić dziś"
Zaloguj się
 • falbor

  Oceniono 38 razy 32

  Pani marszałek czeka aż prezes się obudzi, wtedy zadzwoni i będzie komunikat...

 • carlos512

  Oceniono 29 razy 23

  "PiS może chcieć przeprowadzić głosowanie w czasie, gdy na antenie TVP będzie trwała debata prezydencka - troje kandydatów, którzy będą brali w niej udział, to posłowie opozycji - mogłoby to uniemożliwić im wzięcie udziału w głosowaniu."

  czyli już jasne kiedy głosowanie...

 • tempa-dzida2

  Oceniono 23 razy 19

  "Głosowanie w innym terminie" niż dzisiaj????
  Przecież jak przegrają, to powtórzą.
  O CO TAKIE HALO ?????

 • arcanuss86

  Oceniono 20 razy 18

  4 dni do wyborów, a w pisowskim burdelu nie jest nawet znana ordynacja wyborcza. Tak się kończą próby omijania konstytucyjnych rozwiązań.

 • slaplo912

  Oceniono 17 razy 15

  Pisowskie szambo niedługo wybije, ze zdechłą kaczką na powierzchni, będzie smród w całej Polsce .

 • lucek10

  Oceniono 17 razy 15

  Pani Witek, podpowiadam rozwiązanie. Gdyby tak pan Sasin z pomocą Poczty Polskiej zorganizował jakiś szybki locik do Smoleńska z prezydentem Dudą na pokładzie i zabrał ze sobą pisowskich ochotników kochających latanie (Kuchciński i reszta), to przy kiepskiej aktualnie pogodzie i odrobinie pomocy boskiej problem by się może rozwiązał... Może też dobry Pan Bóg w ramach swojego wolnego limitu ciężkich zachorowań wśród ludzi wskazałby na właściwą osobę, tak by Polska odpoczęła od pisiej dobrej zmiany?

 • polakadam

  Oceniono 20 razy 14

  GOOD BYE , PiS !!! Co niektórzy mogą sobie już szykować "wyprawkę " do Wronek ; szczoteczka do zębów , papierosy (nawet dla niepalących, za dwie paczki fajek pozwolą ci zadzwonić z komórki ) i kilka malutkich monet ze złota , tych australijskich , łatwych do połknięcia...

 • kongreszydowski

  Oceniono 15 razy 13

  Marszalek Sejmu Jaroslaw K wysle zapytanie do przezesa Trybunalu Konstytucyjnego Jaroslawa K

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX