Julia Przyłębska w rozmowie z PAP odniosła się do opublikowanego 5 maja orzeczenia niemieckiego TK. - Niemiecki Trybunał Konstytucyjny w swoim dzisiejszym orzeczeniu, podobnie jak polski Trybunał Konstytucyjny między innymi w orzeczeniach wydanych w ostatnich dniach potwierdził, że krajowe trybunały konstytucyjne są sądami ostatniego słowa - powiedziała Przyłębska.
Trybunał Konstytucyjny Niemiec we wtorek 5 maja uznał, że Europejski Bank Centralny przekroczył swoje uprawnienia podczas organizacji programu antykryzysowego w 2015 roku. EBC zdecydował wtedy o przeznaczeniu 2 bln euro na zakup aktywów państwowych (m.in. obligacji rądów) krajów strefy euro. W ten sposób gospodarki państw miał powoli podnieść się po kryzysach ekonomicznych z początku dekady.
Jak podaje "Suddeutsche Zeitung", niemiecki TK uznał, że decyzje Europejskiego Banku Centralnego zostały podjęte wbrew jego kompetencjom, a niemiecki rząd naruszył prawo, kiedy nie zareagował na działania instytucji. Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego podkreślili, że rząd federalny i Bundestag mieli prawo i obowiązek zbadać tę sprawę.
Prezes niemieckiego trybunału Andreas Vosskuhle zauważył, że jest to pierwszy przypadek, w którym krajowy Trybunał Konstytucyjny uznał, iż działania i decyzje instytucji Unii Europejskiej są sprzeczne z europejskimi przepisami. Według niemieckiego Trybunału poprzednie decyzje EBC nie mają mocy prawnej w Niemczech. - Im dłużej kontynuowany jest ten program, tym większe ryzyko, że EBC stanie się zależny od polityki państw strefy euro - podkreślali swoją decyzję sędziowie.
Zgodnie z rekomendacjami niemieckiego TH bank centralny Niemiec w ciągu trzech miesięcy ma wycofać się z programu zakupu obligacji państwowych. Przez ten czas Europejski Bank Centralny ma dowieść, że decyzje podjęte w ramach programu były proporcjonalne.
Ekonomista Christian Odendahl w rozmowie z niemieckim tagesschau.de zauważa, że decyzja niemieckiego TK może skomplikować także plan Unii Europejskiej na pobudzenie gospodarki w czasie pandemii koronawirusa. - Zasadniczo Federalny TK otworzył drzwi do procesu przeciwko programowi Corona prowadzonemu przez EBC na podobnych zasadach, co program wykupu obligacji państwowych. To z kolei może utrudnić podnoszenie się gospodarek z kryzysu - dodał ekonomista.