PKW odpowiada na pismo Witek: Przeprowadzenie wyborów prezydenta 10 maja 2020 r. jest niemożliwe

Marszałkini Sejmu Elżbieta Witek poinformowała, że wysłała do PKW zapytanie, czy jest w stanie zorganizować i przeprowadzić wybory prezydenckie 10 maja. Marszałek na odpowiedź z PKW nie musiała długo czekać. "Przeprowadzenie wyborów prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 10 maja 2020 r. jest niemożliwe z przyczyn prawnych i organizacyjnych" - napisano w komunikacie PKW.

We wtorek marszałkini Sejmu w "Gościu Wiadomości" TVP Info poinformowała, że skierowała do przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej pismo z zapytaniem, czy PKW jest w stanie zorganizować i przeprowadzić wybory prezydenckie 10 maja. Dodała, że czeka na odpowiedź.

Jeszcze tego samego dnia, wieczorem pojawił się komunikat PKW, w którym czytamy: w odpowiedzi na pismo marszałek Sejmu - przeprowadzenie wyborów prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 10 maja 2020 r. jest niemożliwe z przyczyn prawnych i organizacyjnych.

"Do wyznaczonego Przez Panią Marszałek terminu wyborów pozostało 5 dni, a stan prawny, na podstawie którego miałyby one zostać przeprowadzone, nie jest ustalony" - napisał przewodniczący komisji Sylwester Marciniak w liście cytowanym m.in. przez 300polityka.pl. Przypomniał, że sam Sejm niedawną ustawą odebrał PKW obowiązki dot. wyborów "w zakresie ustalenia wzoru karty do głosowania i zarządzenia druku kart". 

"Warunki udziału w głosowaniu muszą być znane wszystkim wyborcom. Obecnie wyborcy nie posiadają wiedzy, w jaki sposób będą mogli oddać głos" - stwierdził. Napisał, że nawet w przypadku uchwalenia ustawy o wyborach kopertowych niemożliwe będzie w dwa dni ukonstytuowanie obwodowych komisji wyborczych. 

Marszałkini chce zapytać o wybory Trybunału

Witek zapowiedziała również, że w środę rano skieruje do Trybunału Konstytucyjnego wniosek z pytaniem czy przesunięcie wyborów zgodne z konstytucją.

Druga moja decyzja polega na tym, że z samego rana kieruję wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, w którym chcę zapytać, czy przesunięcie przeze mnie terminu wyborów będzie sprzeczne bądź zgodne z konstytucją

- poinformowała Elżbieta Witek. Polityczka podkreśliła, że zapowiedziała, że będzie chciała, aby wniosek został rozpatrzony jak najszybciej.

Zgodnie z "tarczą antykryzysową" głosowanie w lokalach jest niemożliwe

Przypomnijmy, że tegoroczne wybory prezydenckie planowane są na 10 maja (ewentualna druga tura - 24 maja), a zgodnie z tzw. tarczą antykryzysową, która weszła w życie w połowie kwietnia przeprowadzenie wyborów 10 maja w formie tradycyjnej jest niemożliwe.

Tak. Marszałek Elżbieta Witek właśnie zapytała PKW, czy są w stanie przeprowadzić wybory 10 maja. Tak. Marszałek Elżbieta Witek dwa tygodnie temu pozbawiła PKW kompetencji w tym zakresie. Kurtyna

- napisał na Twitterze poseł Platformy Obywatelskiej Cezary Tomczyk.

Pani Marszałek, przecież PKW została mocą ustawy przy Pani czynnym udziale od organizacji wyborów odsunięta. Adresatem Pani pytania mogą być jedynie Mateusz Morawiecki i Jacek Sasin

- skomentował słowa Elżbiety Witek były premier Leszek Miller.

Czytaj więcej: Tarcza wyklucza tradycyjne głosowanie 10 maja. Ale jak będą wyglądać wybory dowiemy się najwcześniej 6 maja

Zobacz wideo Szymon Hołownia największym wygranym kampanii?
Więcej o: