Wybory 2020. Druga tura jest możliwa? Andrzej Duda z 40-procentowym poparciem [SONDAŻ]

Według najnowszego sondażu wyborczego urzędujący prezydent może liczyć na poparcie 40,57 proc. głosujących. To oznacza, że konieczne byłoby przeprowadzenie drugiej tury, w której Andrzej Duda zmierzyłby się z Szymonem Hołownią.

Najnowszy sondaż wyborczy przeprowadzony na zlecenie "Super Expressu" zrealizował Instytut Badań Pollster. Wynika z niego, że gdyby sytuacja wróciła do normy, a wybory prezydenckie 2020 odbyły się w najbliższą niedzielę, na Andrzeja Dudę zagłosowałoby 40,57 proc. badanych. Gdyby tak było, konieczne byłoby przeprowadzenie drugiej tury wyborów.

W drugiej turze wyborów starający się o reelekcję prezydent zmierzyłby się z bezpartyjnym Szymonem Hołownią, którego w pierwszej turze poparłoby 20,34 proc. głosujących. Z gry o prezydencki fotel wypadliby Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL (14,39 proc. głosów w pierwszej turze), kandydatka Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska (10,49 proc.), kandydat Lewicy Robert Biedroń (9,56 proc.) oraz reprezentant Konfederacji Krzysztof Bosak (4,65 proc.).

Zobacz wideo Szymon Hołownia największym wygranym kampanii?

Kolejny sondaż wskazuje, że druga tura może być konieczna

Przypomnijmy, że podobny scenariusz nakreślił sondaż IPSOS przeprowadzony na zlecenie OKO.press w dniach 27-29 kwietnia 2020. Wynika z niego, że gdyby nie było zagrożenia dla życia i zdrowia i wybory odbyły się w normalnym trybie, na Andrzeja Dudę zagłosowałoby 42 proc. ankietowanych, a na Szymona Hołownię - 15 proc. Taki wynik również oznaczałby starcie tych dwóch kandydatów w drugiej turze. 

Sondaż wyborczy Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu" został zrealizowany w dniach 30 kwietnia - 4 maja 2020 r. na próbie 1109 dorosłych Polaków.

Więcej o: