Szef PKW: Wybory 10 maja są niemożliwe. "Musiałby nastąpić cud, by do nich doprowadzić"

- Jest zbyt mało dni, by przeprowadzić wybory. Musiałby nastąpić cud, by do nich doprowadzić - twierdzi szef Państwowej Komisji Wyborczej. Sylwester Marciniak podkreśla, że najlepszym wyjściem byłoby wprowadzenie stanu nadzwyczajnego i przeprowadzenie wyborów prezydenckich w późniejszym terminie.

Sylwester Marciniak w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" stwierdził, że przeprowadzenie wyborów prezydenckich 10 maja jest niemożliwe z przyczyn organizacyjnych. 

Do 10 maja mamy niespełna tydzień, a stan prawny nie jest ustalony. Pewne kompetencje PKW zostały zawieszone, a póki co ustawa o głosowaniu korespondencyjnym jest ciągle w Senacie. Tak więc jest zbyt mało dni, by przeprowadzić wybory. Musiałby nastąpić cud, by do nich doprowadzić

- powiedział szef Państwowej Komisji Wyborczej i podkreślił, że najprostszym wyjściem byłoby wprowadzenie stanu nadzwyczajnego. Szef Państwowej Komisji Wyborczej dodał, że gdyby głosowanie odbyło się w późniejszym terminie, można by je zorganizować i w formie stacjonarnej, i korespondencyjnej.

Dziś stoimy przed dylematem, czy wybory przeprowadzić, czy też je odroczyć. Są różne rozwiązania konstytucyjne, w przypadku Polski najprostszym byłoby wprowadzenie stanu klęski żywiołowej lub wyjątkowego, wówczas wybory mogłyby się odbyć najwcześniej 90 dni po zakończeniu takiego stanu

- zaznaczył Sylwester Marciniak.

Czytaj także: Nowe informacje ws. wycieku kart do głosowania. "Nie ma daty dziennej. Sprzeczne ze standardami PKW"

Kiedy odbędą się wybory prezydenckie?

Przypomnijmy, że tegoroczne wybory prezydenckie planowane są na 10 maja (ewentualna druga tura - 24 maja), jednak nic jeszcze nie jest pewne, ponieważ ustawa regulująca głosowanie korespondencyjne może wejść w życie najwcześniej 6 maja, czyli cztery dni przed planowanymi wyborami (obecnie jest procedowana w Senacie). Może się również okazać, że przeprowadzenie wyborów 10 maja w jakiekolwiek formie będzie niemożliwe. Stanie się tak, jeśli posłowie Porozumienia na czele z Jarosławem Gowinem zagłosują przeciw ustawie.

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała dziesięciu kandydatów. Są to: obecny prezydent, który ubiega się o reelekcję Andrzej Duda (z poparciem PiS), Małgorzata Kidawa-Błońska (Koalicja Obywatelska), Robert Biedroń (Lewica), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Szymon Hołownia (kandydat niezależny), Krzysztof Bosak (Konfederacja), Stanisław Żółtek (Kongres Nowej Prawicy), Marek Jakubiak (Federacja dla Rzeczypospolitej), Mirosław Piotrowski (Ruch Prawdziwa Europa) oraz Paweł Tanajno (bezpartyjny).

Czytaj także: Wybory prezydenckie w dobie koronawirusa. Polacy za granicą alarmują: Karą może być nawet więzienie

Zobacz wideo Co z wyborami w maju? Ocenia prezydent Poznania
Więcej o:
Komentarze (377)
Szef PKW: Wybory 10 maja są niemożliwe. "Musiałby nastąpić cud, by do nich doprowadzić"
Zaloguj się
 • e.olsen

  Oceniono 71 razy 61

  > Szef PKW: Wybory 10 maja są niemożliwe. "Musiałby nastąpić cud, by do nich doprowadzić"

  No cóż. W tej parafialnej krainie prostaczków cuda zdarzają się nagminnie. Wystarczy obejrzeć dowolne wiadomości, żeby usłyszeć o kilku dziennie...

 • krynolinka

  Oceniono 57 razy 47

  Weź to pan powiedz nieinternowanemu. Sobie wymyślił, że przewrót majowy na trumnach, urnach zrobi. Nikt normalny nie odda głosu w łapy Sasina!!

 • chi-neng

  Oceniono 40 razy 32

  Juz drugi raz narazil sie JK i celej jego piso-kościelno-smoleńsko-naziolskiej mafii, pozujacej na pseudo-politykow stanowiacych najwyzsze wladze panstwa.
  Ciekawe kIedy go JK, Duda, przy wspoludziale Zbycha i jego gangsterow, wymienia na nowego szefa PKW?
  Dzisiaj, czy jutro w nocy?

 • antonikarcz

  Oceniono 36 razy 30

  Czyli będziemy mieli stan wyjątkowy, a cały pocztowy plebiscyt to przykrywka i bicie piany.
  Kaczuszka wreszcie będzie miała wreszcie swój stan wojenny.

 • fakiba

  Oceniono 31 razy 29

  Nie jest ważne kto jak głosuje , ważne kto głosy liczy , a liczyć będzie Sasin ze swoją bandą .

 • tinia_56

  Oceniono 34 razy 28

  Dnia 25 października roku 2015 wykluła nam się pislamska zaraza z jaja smoleńskiego.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 34 razy 28

  Szef PKW: Wybory 10 maja są niemożliwe? Ale z jakiego powodu? Gdzie jest słowo oszustwo, fałszerstwo, nieprzestrzeganie prawa? Próba ucieszenia, zatajenia?

 • bob1959

  Oceniono 32 razy 26

  Ta sytuacja została wywołana z premedytacją przez łamiącą wszelkie przepisy bandę kulawego.
  Ich celem było uniemożliwienie przeprowadzenia wolnych i demokratycznych wyborów i przejęcie nad procedurą wyborczą wyłącznej kontroli...

 • spam_box

  Oceniono 24 razy 22

  Niemożliwe? Kulawe bydlę nie zna rzeczy niemożliwych, skoro był w stanie nawet zlikwidować małpkowego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX