Nieoficjalnie: PKW potwierdza, że nie da się przeprowadzić wyborów na podstawie danych z systemu PESEL

Nie tylko Poczta Polska podkreśla, że dane z systemu PESEL nie wystarczą, aby przeprowadzić wybory korespondencyjne. Jak nieoficjalnie dowiedziało się RMF FM, także z PKW płyną sygnały, że niezbędne do tego są spisy wyborców.

We wtorek do samorządów o przekazywanie danych wyborców apelował wiceprezes Poczty Polskiej Grzegorz Kurdziel. Podkreślił, że same dane z systemu PESEL nie wystarczą, aby prawidłowo doręczyć pakiety do głosowania korespondencyjnego.

Czytaj więcej: Wiceprezes Poczty Polskiej apeluje do samorządów o przekazywanie danych wyborców

Jak nieoficjalnie dowiedziało się RMF FM, także z Państwowej Komisji Wyborczej płyną sygnały, że do przeprowadzenia wyborów konieczne są spisy wyborców. Senat poprosił PKW o opinię ws. wyborów korespondencyjnych. Jednak, najprawdopodobniej, organ nie stwierdzi w niej jasno, że dane z systemu PESEL nie mogą być podstawą, aby wybory przeprowadzić.

Państwowa Komisja Wyborcza nie chce wchodzić w kolizję z operatorem pocztowym, który działa na podstawie przepisów antykryzysowych i na polecenie premiera

- pisze radio RMF FM.

Czytaj także: Wybory prezydenckie 2020. Szef PKW: Obawiam się, że w pełnym zakresie nie uda się przeprowadzić wolnych wyborów

Czym się różni baza PESEL od spisu wyborców?

Kluczowa różnica między bazą PESEL a spisem wyborców polega na tym, że ta pierwsza informuje o miejscu zamieszkania, a spis o tym, gdzie do tej pory głosowała dana osoba lub gdzie zadeklarowała chęć głosowania. Co więcej, system PESEL nie informuje m.in. o tym, kto został pozbawiony praw obywatelskich. Oznacza to, że pakiety wyborcze stworzone na podstawie systemu PESEL mogą nie trafić do części uprawnionych wyborców, ale także mogą zostać dostarczone do osób, które głosować nie mogą.

Przypomnijmy, że w poniedziałek Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że dane Polaków z rejestru PESEL potrzebne do przygotowywania wyborów prezydenckich przekazało Poczcie Polskiej już 22 kwietnia. Wcześniej wielu samorządowców odmówiło przekazania spisów wyborców operatorowi pocztowemu.

Czytaj także: "Rz": Poczta Polska już ma nasze dane. Wydało je Ministerstwo Cyfryzacji, nie potrzeba zgody samorządów

Zobacz wideo „Wygląda na to, że wokół wyborów w maju budowana jest większość, która nie dopuści do tego skandalu
Więcej o:
Komentarze (330)
Nieoficjalnie: PKW potwierdza, że nie da się przeprowadzić wyborów na podstawie danych z systemu PESEL
Zaloguj się
 • czarnyminio

  Oceniono 88 razy 84

  Nie ma rady . Sasin musi zostać przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej i szefem Poczty Polskiej. To sprawny organizator choć taki skromny, Do dzisiaj się kryguje , że to nie on zorganizował wyprawę smoleńską,

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 80 razy 76

  Były kiedyś wybory i nie było nigdy problemów. Aż przeszedł prezes i krzyczał, że wybory są fałszowane. Kupiono więc urny takie jakie prezesowi pasowały, przezroczyste. Teraz prezes wymyślił sobie nową grę. Nie ma żadnych reguł. Oprócz moich.
  A teraz każdy, kto nie wierzy, że są tą jeszcze uczciwe wybory, zostanie przez samego Sasina opluty. On przyjedzie osobiście służbowym autem i wszystkich opluje. Takie otrzymał dyrektywy.

 • puuchatek

  Oceniono 78 razy 76

  No, to chyba pora zacząć robić popcorn: zdaje się, że robi się coraz ciekawiej.

  "Obyś żył w ciekawych czasach" - ktoś najwyraźniej przeklął tymi słowami nasze pokolenie…

 • precz_z_komunia

  Oceniono 58 razy 52

  W dyktaturze liczony jest tylko głos dyktatora :-)
  A takie wybory z jednym głosem :-)
  Tylko Sasin Smoleński może spierniczyć :-)

 • qurczak

  Oceniono 47 razy 45

  Co?! Że nie da się?! To patrzcie! Tylko niech ktoś potrzyma mi kota.

 • ul32

  Oceniono 45 razy 41

  Przecież Sasin ma juz wyniki gotowe.

 • leonalbertii

  Oceniono 40 razy 38

  Nie mam meldunku. Od trzech lat nie mieszkam w swoim poprzednim miejscu zamieszkania. Ostatni dowód wyrobiłem w gminie, w której nie mieszkam. Nie ma mnie aktualnie w żadnym spisie wyborców (z tego co wiem). Kiedy i gdzie mam się spodziewać przymusowej dwójki robotniczo-chłopskiej?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX