Wybory prezydenckie 2020. Szef PKW: Obawiam się, że w pełnym zakresie nie uda się przeprowadzić wolnych wyborów

- Z mojego punktu widzenia jest tyle zastrzeżeń, że obawiam się, że w pełnym zakresie nie uda się przeprowadzić wolnych wyborów - powiedział Sylwester Marciniak, szef Państwowej Komisji Wyborczej, komentując zbliżające się wybory prezydenckie. Dodał, że bez współpracy poszczególnych organów "nie uda się przeprowadzić uczciwych i sprawnych wyborów".

We wtorek po posiedzeniu połączonych komisji w Senacie Sylwester Marciniak, szef Państwowej Komisji Wyborczej, stwierdził w rozmowie z dziennikarzami m.in. TVN24, że "bez współdziałania organów władzy, organów administracji publicznej rządowej i samorządowej i wreszcie komitetów wyborczych, nie uda się przeprowadzić uczciwych i sprawnych wyborów".

Szef PKW: Polska jest wolnym krajem

Z mojego punktu widzenia jest tyle zastrzeżeń, że obawiam się, że w pełnym zakresie nie uda się przeprowadzić wolnych wyborów

- powiedział szef PKW. Podkreślił, że wybory muszą być tak przeprowadzone, aby nikt nie kwestionował legitymizacji wygranego kandydata.

Polska jest wolnym krajem, Polacy wolnymi obywatelami i ja, przynajmniej jeżeli miałbym wpływ na kwestię aktów prawnych, to dałbym takie uprawnienie, że każdy obywatel polski może wybrać, czy chce głosować osobiście czy korespondencyjnie. To byłaby najlepsza formuła

- podkreślił Sylwester Marciniak i dodał, że PKW "oczekuje prostych, jednoznacznych przepisów, które umożliwią przeprowadzenie uczciwych, sprawnych i przezroczystych wyborów".

Wybory prezydenckie 2020

Przypomnijmy, że wybory prezydenckie zaplanowane są na 10 maja. Ewentualna druga tura miałaby się odbyć dwa tygodnie później, czyli 24 maja. Ustawa o przeprowadzeniu głosowania w trybie korespondencyjnym znajduje się obecnie w Senacie. Najwcześniej 6 maja dowiemy się w jakiej formie i kiedy odbędą się wybory.

Zobacz wideo „Wygląda na to, że wokół wyborów w maju budowana jest większość, która nie dopuści do tego skandalu
Więcej o: